“ESKİŞEHİRSPOR'UN SORUNLARINI GENEL KURUL ÇÖZECEKTİR”

Spor 21 Nisan 2021 18:13
Videoyu Aç “ESKİŞEHİRSPOR'UN SORUNLARINI GENEL KURUL ÇÖZECEKTİR”
A
a

Sürpriz bir şekilde görevine son verilen Teknik Direktör Cengiz Seçsev, ES TV’de yayınlanan ‘Açıkça’ programında, “Yönetimin futbolcularla görüştüğünü görmedim. Eskişehirspor’un sorunlarını genel kurul çözecektir. Gerçek taraftarlar kulübe sahip çıkmalı” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
“Az gol yenmesini istediler”
Balıkesirspor maçı öncesi görevine son verilen Teknik Direktör Cengiz Seçsev, ESTV ekranlarında yayınlanan ‘Açıkça’ programında, Gazeteci Meltem Karakaş Kaya, ESGROUP Genel Koordinatörü Ali Baş ve ESGROUP Spor Müdürü Murat Dağtekin’in sorularını yanıtladı. Seçsev, göreve gelme sürecini, “Başkan ve yöneticilerle ilk yaptığımız görüşmede bir buçuk yıllık bir anlaşma sağladık. Bu bir buçuk yılın içinde yapacaklarımızı konuştuk. Onlar bizden önümüzdeki sezonun takımının hazırlanmasını, genç futbolcuların piyasaya sürülmesini ve az gol yenmesini istedi. Kadro sayısını 23’e indirmeyi düşündük. U-19’da bile forma giymeyen futbolcular vardı. Bu isimlerin A Takım için yetersiz olduğunu düşündüm. Yeterli seviyeye gelebilmeleri için zamana ihtiyaçları vardı. Bu süreci bu şekilde geçirirken ister istemez çok gol yedik. Bu güne kadar böyle bir ortamda bulunmadım” şeklinde aktardı.
 
“Hiçbir sıkıntı yoktu”
Tuzlaspor maçı öncesinde Başkan Akgören ile konuştuklarını aktaran Seçsev, “Hiçbir sıkıntı gözükmedi. Kulübe döndük. O gün bir misafirim vardı. Sportif Direktör Murat Daldık’tan telefon geldi. ‘Başkan sizinle görüşmek istiyor” dedi. “Başkan Covid değil mi?” dedi. Başkan Yardımcısı Fatih Baturaygil’in benimle görüşmek istediğini söyledi. Misafirim var biraz bekler mi dedim. Acil hocam dedi. Bende odasına çıktım. Fatih Baturaygil, “Hocam akşam toplantı yaptık. Toplantının sonucunda da bir karar çıktı” dedi. Ben yıllardır bu işin içinde olduğum için kararın ne olduğunu sezinledim. Tamam başkan gerek yok teşekkür ederim dedim aşağı indim. 10 saniye sürdü bu anlar” dedi.
 
“Kadronun hepsi genç”
“Elimizdeki kadronun hepsi genç” diyen Seçsev, “Sezgin Coşkun ve Onur Bayramoğlu vardı. Amacımız Eskişehirli çocukları bir yere getirmekti. Bunu onlara da izah ettik. Ama şu var Eskişehirspor taraftarı demeyeceğim onlara, şahısların taraftarı çıkan kadroyu beğenmiyorlardı. İlla sizin dediğiniz olmak zorunda değil ki. Biz burada çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
“Sahaya kim çıkıyorsa o desteklenmeli”
Seçsev, “Kadroyu 37 kişiden 26 kişiye indirdiğimizde günde 4 antrenman yaptık. İnsanların bundan hiç haberi yok. Hepsine söyledim zannetmeyin ki hoca sizi bıraktı, bu şekilde düşünmeyin dedi. Sonra geliyorsunuz Ahmet oynasın Mehmet oynasın. Bu sözleri yönetimden duymadım ama dışarıdan geldi. Taraftar o gün sahaya kim çıkıyorsa onu desteklemeli. Adana Demirspor maçını hatırlıyorum geberttiler ya! Böyle kadro mu olur, 5’ten aşağı yemeyeceksiniz falan dediler. Maç 1-1 bitince neredesiniz, yoksunuz. Baktık bunlara rağmen dik duruyoruz bu sefer başka şeyler oluşmaya başladı” dedi.
 
“Eskişehirspor için canımızı veririz”
Seçsev, “Fatih Baturaygil dedi ki hocam çok gol yiyoruz. Bu yüzden böyle bir karar aldık. Onlar için gerçek buydu. Benim için ise daha farklı gözüküyor. Elle tutamazsınız ama hissedebilirsiniz. Başka nedenler var. Bize hükmedemeyebilirler. Biz Eskişehirliyiz. Eskişehirspor için canımızı veririz. Anlaşmamızı yaparken kendilerine bir kuruş para söylemedim. Herhangi bir tazminat yok. Ayrılırken de hiçbir para talep etmedim. Belli bir süre geçtikten sonra maaş ödememi yaptılar sağ olsunlar. Ama öyle büyük paralar değil. Bu konuda da onlara rahatlık verdik. Ama sonuç, hep vermekle olmuyor. Biraz da karşı tarafın vermesi gerekiyor. Fedakarlık yaptım, işte karşılığı bu!” dedi.
 
“Başkan çağırdı o zaman tanıştık”
ESGROUP Spor Müdürü Murat Dağtekin’in, “Teknik direktör arayışlarında sizin adınız geçtiğinde başta başkan olmak üzere birçok yönetici hayır Cengiz hoca olmaz gibi tavır içindeyken bir anda sizinle anlaştılar. Bu görüşme süreci nasıl geçti, neler konuşuldu?” sorusunu Seçsev şöyle yanıtladı; “Belli bir birikime sahip olduğumu düşünüp göreve o şekilde layık gördüklerini düşünüyorum. Baha önce ne başkanla ne de Fatih Baturaygil ile görüşmedim. Birbirimizi tanımıyorduk. Başkan tanışmaya çağırdı o zaman tanıştık. 3 buçuk saat görüştük. Birbirimizden neler istediğimizi söyledik.”
 
“U-19 kadrosu ile maça çıktık”
U-19 takımı kadrosu ile maça çıktıklarını aktaran Seçsev, “Gelişim Ligi’nde mücadele eden U-19 Takımı maçlara U-17 kadrosu ile çıkıyor. 5 gol yiyor. Biz U-19 kadrosu ile 1. Lig maçına çıktık. Bizden mucizemi bekliyordunuz. Eskişehirspor’daki sıkıntı her teknik direktörde kadro dağıla dağıla bu güne geldi. Bize hiçbir şey kalmadı. Kadro planlaması yaparken her mevkiye iki futbolcu yazarsın. Bizde orta saha yığılmış. Hani stoper, hani sağ bek… Bunları içerde yaratmaya çalıştık. Tam ortam düzene girdi derken bu kez Covid sorunu yaşadık. 11 eksikle maçlara çıktık” ifadelerine yer verdi.
 
“Takım biraz daha zayıflayacak”
ESGROUP Genel Koordinatörü Ali Baş’ın yönelttiği “Elimizdeki kadro önümüzdeki sezon 2. Lig’de başarılı olur mu?” sorusunu Seçsev, “Bu kadro içinde takımda kalmayacaklar var. Takım biraz daha zayıflayacak. Transfer açılmadan, takviye yapılmadan 2. Lig’de bırakın şampiyonluğu kümede kalması bile sıkıntı. Futbolculara olan güvensizlikle alakalı değil, kapasiteyle alakalı. Zamana ihtiyaçları var. Belki 3 sene belki 4 sene. Bu kadronun kümede kalması çok büyük bir başarı” şeklinde yanıtladı.
 
“Transfer açılacak gibi davrandık”
‘Yönetimle önümüzdeki sezon transferi açarız, iyi bir kadro yaparız tarzında bir konuşma oldu mu?’ sorusunu ise Seçsev şu şekilde yanıtladı, “Açılırsa, açılmazsa diye A ve B planları oluşturduk. Açılacakmış gibi davrandık. Bu futbolcuların içine takviye yapacaktık. Bunların içine abiler koyarak hedefe oynatmayı planlıyorduk. B planında şampiyonluk isteyemezsiniz. Kendimizi kandırmak olurdu. Transferi açamayıp böyle devam edeceğiz deseler de lig sonunda biz yönetime teşekkür edip ayrılacaktık ama onlar önce davrandı.”
 
“Bırakın 5’i 1 milyon bile zor”
Moderatör Meltem Karakaş Kaya’nın yönelttiği ‘Bu kararın alınış şekli, sizin ayrılığınız gerek futbolcuları gerek taraftarı nasıl etkileyecek?’ sorusu üzerine Seçsev, “Son Balıkesirspor maçında anlamışsınızdır. Oyuna başlamayla birlikte futbolculardaki farkı görmüşsünüzdür. Bu genç çocuklar çabuk etkilenir” dedi. Seçsev, “Eskişehirspor’umuzun en büyük sorunlarından biri şu, bu çocukları hazır değilken hazırmış gibi oynatmak istiyoruz. Bazı şeyler benim de kulağıma geliyor. Bu takımın içinde 3-5 futbolcu 5 milyon Euro’ya satılabilirmiş. Bırakın 5 milyon Euro’yu 1 milyon Euro bile zor. Bir kere transfer yapacak takım sizin bulunduğunuz lige bakıyor” ifadelerini kullandı.
 
“O futbolcuları oynatma dediler”
‘Sezon sonu sözleşmesi bitecek olan ve yenilemeye sıcak bakmayan isimleri bir anda kadroda göremedik. Bu kararı yönetimle birlikte mi aldınız?’ sorusunu Seçsev şöyle cevapladı; “Yönetimle ilk görüşmemizde seneye bizim takımımızda olmayacak futbolcuları lütfen oynatma dediler. Ben de sizinle aynı görüşteyim, önümüzdeki sezonun takımını yapmaya geldim dedim. Bir örnek vereyim Mehmet Özcan. Bir maçımızdan hemen önce kadro yapıyordum. Mehmet Özcan’ı kadroya yazacakken internette bir gördüm başkanın açıklamaları var. Mehmet Özcan ile görüştük Eskişehirspor’u düşünmediğini belirtti. Sonra öğrendim bu görüşme 10 gün önce olmuş… Mehmet ile görüştüm. Antrenmana çıkabilirsin ama kadroya yazmayacağım dedim” şeklinde konuştu.
 
“Bu lig oyunculara ağır geliyor”
Seçsev, “Hedefsiz olmak futbolcuyu çok etkiler. Eleştiri olmadan gerçekler bulunmaz. Siz bir futbolcuyu hiçbir şey vaat etmeden nasıl motive edebilirsiniz? Bu lig oyunculara çok ağır geliyor. U-19’daki futbolcuyu 1. Lig’de oynatıp iyi performans beklemek hayalcilik. Kazandığımız Bandırmaspor maçıyla berabere kaldığımız Adana Demirspor maçını bir tutmam. ADS maçında tam bir takım gibi oynadık. O maçta hayalimi gerçekleştirmeye başladığımı fark ettim. Önde basmaya başladık, topa hakim oluyorduk. Ancak daha sonra koronavirüs bizi çok etkiledi 11 futbolcudan yararlanamadık” şeklinde konuştu.
 
“Hemen pişmesini bekliyorsun”
“Ekrem Kılıçarslan’ın olduğu maçlar 1-0 bitmiş” diyen Sevsev şöyle devam etti; “Bizim kalecilerimiz kötü demiyorum. Ama genç kaleciyi kaleye koyduğunda hemen pişmesini bekliyorsun. Bu çok büyük bir hata... Erdal’ın kafası Eskişehirspor’da değildi. Melih Ağa içinde bu geçerliydi. Melih ile özel görüştüm motive etmek için. Bana çıkarken ‘Hocam 3 yıldır para almıyorum’ dedi. Sonra maça çıktı. Kornerde rahat alabileceği topu alamadı ve golü yedi. Es Es’i kafasında sileni bizde sildik. Erdal ve Melih’i ben kadro dışı bıraktım.”
 
“Bu yönetimle bir daha çalışmam”
“Altınordu maçından sonra Cengiz Alp’i suçladığım söyleniyor” diyen Teknik Direktör Seçsev, “Ben hiçbir zaman mağlubiyet için bir oyuncuyu suçlamam. Ben bu yönetimle bir daha çalışmam. Ama başka bir yönetim gelir bize teklif edilir o zaman tüm enerjimle yine Eskişehirspor’a hizmet ederim. 2 buçuk ay boyunca çarşıya inmedim. 12 saat çalışıyordum. Kulübümüze sahip çıktık. İyi işler yaptığımızı düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.
 
Futbolcularla görüştüklerini görmedim
Seçsev son olarak, “Transferi yasağının kaldırılıp kaldırılmayacağını bilmiyorum. Ama yönetim ne teknik heyetle ne de futbolcularla böyle toplanıp bir konuşma gerçekleştirmedi. Diyaloglarda sıkıntı var. Yönetimin futbolcularla görüştüğünü görmedim. Eskişehirspor’un sorunlarını genel kurul çözecektir. Gerçek taraftarlar kulübe sahip çıkmalı. Eskişehirspor Kulübü’nde artık bir düzgün bir sistem oluşmalı ve öyle yönetilmeli. Yoksa daha çok kötüye gideceğiz” dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat