Europen 09 2022 Desktop

"HAKLARIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ"

Gündem 24 Kasım 2022 16:06
Videoyu Aç "HAKLARIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ"
A
a

TMMOB Eskişehir İKK Kadın Çalışma Grubu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Kadına yönelik şiddetin bitmediğini, aksine artarak devam ettiğini belirten Aydan Barut, “Eşitsizlik devam ettiği, kadını aşağılayan, ayrıştıran ve şiddeti körükleyen eril dilin kullanıldığı, suçluların hak ettiği cezayı almadığı ve kadını koruyucu mekanizmaların yerinde, zamanında ve etkin şekilde uygulanmadığı hiçbir ortamda şiddet sona ermez” diye konuştu.

ŞİDDETSİZ BİR YAŞAM İSTİYORUZ
Barut konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Ev içinde şiddeti, işyerinde mobingi, tacizi, eşitsizliği, ayrımcılığı, sokakta tacizi yaşayan kadınlar. Ekonomik krizlerde gözden ilk çıkarılıveren, daha düşük ücretle ve güvencesiz çalıştırılmak istenen ve ayrımcılığa uğrayan kadınlar. Yaşam tercihlerine ve şekillerine yön verilmek istenen, kıyafetine müdahale edilen, ancak neyi nasıl istedikleri sorulmayan kadınlar. Evde, işte, sokakta kısacası yaşamın her yerinde varız ve var olacağız. Yaşam şeklimize karşı yapılan dayatmaları kabul etmiyor, laiklikten ve kazanılmış haklarımızdan asla vazgeçmiyoruz. Eşit, özgür ve şiddetsiz bir yaşam istiyoruz ve kuruncaya kadar ne haklarımızdan ne hayatlarımızdan ne de İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz.” HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat