Europen 09 2022 Desktop

"ÖRNEK OLUYORUZ..."

Gündem 1 Eylül 2022 17:08
Videoyu Aç "ÖRNEK OLUYORUZ..."
A
a

Odunpazarı Belediyesi tarafından kurtuluşun 100’üncü yılında Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Evi açıldı. Açılış töreninde konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Umarım ve dilerim bundan sonra Eskişehir’deki fotoğrafçılığın merkezi burası olur” dedi.

GÖRKEMLİ AÇILIŞ
Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Evi, Odunpazarı Belediyesi tarafından tarihi Odunpazarı Paşa Mahallesi Şamlılar Sokak’ta açıldı. Açılış törenine CHP Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü ileOdunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt katıldı. İlk olarak kürsüye çıkan Osman Yaşar Tanaçan, “Yıllardır Eskişehir’de bir Eskişehir çocuğu olarak çalışmalarıma hep devam ettim. Eskişehir, Türkiye’de çok farklı bir il. Bu ilin kültür düzeyi çok yüksek ve Türkiye’de ayrı bir yeri vardır. Bu buradaki insanların aile yapısından tutun şu anki gelecek nesillere hazırladığı çok güzel projelerle daha da güzelleşeceğine inandığım için bu çalışmaları yapıyorum. Arkadaşlarımızla Eskişehir’de örnek bir çalışmanın bugün temelini atıyoruz. Burası sizin yeriniz sağ olun, var olun arkadaşlar” dedi.

HERKESİ BEKLİYORUZ
Burada konuşan Başkan Kurt, Eskişehir’de fotoğraf deyince akla gelen ilk ismin Osman Yaşar Tanaçan olduğunu söyledi. Başkan Kurt, “Odunpazarı Belediyemizle iş birliği için de çok farklı bir çizgi çiziyoruz. Biraz önce kendisi söyledi. Fotoğraf müzemiz Türkiye genelinde ilgi görmeye başladı ve oradaki çalışmalarla Türkiye’de pek çok okula örnek olmaya başladı. Ben Osman abiye bütün Eskişehir halkı adına minnetlerimi sunuyorum. Gerçekten bildiğini kendine saklamadan paylaşabilmek en önemli özellik ve en kutsal özellik. Bu nedenle kendisine bir kez daha sizin huzurunuzda teşekkür ediyorum. Bu ev pandemi nedeniyle çok faal olamadı. Ama 1-2 yıldır Osman abi burada çalışıyor. Umarım ve dilerim bundan sonra Eskişehir’deki fotoğrafçılığın merkezi burası olur. Fotoğrafı öğrenmek isteyenler; tarihi de burada, pratiği de burada, hocası da burada… Herkesi bekliyoruz” diye konuştu. CHP Milletvekili Süllü, “Bugün burada anı ölümsüzleştiren bir evin açılışı için toplanmış bulunuyoruz. Böylesi bir fotoğraf sanatına bu kadar emek vermiş bir ailenin böyle bir sanat evi açması bizim için çok çok değerli. Gerçekten fotoğraf sanatı çok önemli bir sanat. Ben sonsuza kadar da bu evde bu fotoğrafların yaşamasını dilerim” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından fotoğraf evi açılışı gerçekleştirildi. HM


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat