Europen 09 2022 Desktop

“Sürdürülebilir kalkınma yerelden başlar”

Gündem 5 Aralık 2022 15:59
Videoyu Aç “Sürdürülebilir kalkınma yerelden başlar”
A
a

Eskişehir Bahçeşehir Koleji Kurucu Başkanı ve Bahçehir Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel, “Sürdürülebilir kalkınma yerelden başlar” dedi.

BİRLEŞMİŞ Milletler (BM) Eğitim ve Araştırma Enstitüsü’ne (UNITAR) bağlı Uluslararası Eğitim Merkezi’nin (CIFAL), ABD’nin Hawaii eyaletindeki 19’uncu uluslararası yıllık toplantısına katılan BAU Global ve aynı zamanda CIFAL Türkiye Başkanı olan Enver Yücel, “Günümüz dünyasında hepimizin yaşadığı, şahit olduğu savaşlar, açlık sorunu ve iklim krizi gibi küresel hadiseler, eğitimin ne kadar önemli ve hayati olduğunu tekrar bizlere hatırlatma fırsatı sunmuştur. Ülkemiz çocuklarının sürdürülebilirlik vizyonuna sahip olarak yetişmeleri adına eğitim sisteminde önemli yeniliklere imza atmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim ve Araştırma Enstitüsü’ne (UNITAR) bağlı Uluslararası Eğitim Merkezi’nin (CIFAL) uluslararası 19’uncu yıllık toplantısı, ABD’nin Hawaii eyaletinde, Chaminade Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşti.

“YERELDEKİ İVME KÜRESELDE İTİCİ GÜÇ”
Hawaii’ye, 13 bin 218 kilometre uzaklıktaki İstanbul’dan gelip daha yaşanabilir bir dünya ve insanlık için aynı amaç ve hedef doğrultusunda ortak çalışmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Yücel, değişim liderlerinin yetiştirilmesi konusunda çalışmalar yaptıklarını söyledi.  Yücel konuşmasının devamında, “Pandemi ile birlikte bütün üretim, tüketim ve dağıtım modelleri yeniden şekillendi, güncellendi. Dünyadaki bir çocuğun açlığı artık hepimizi ilgilendiriyor. Küresel boyutta ekonomiyi bu çağın gereklerine göre dönüştürüp dünya ve insanlığa uygun sistemler geliştirmek zorundayız. İklim değişikliği, pandemi, bölgesel savaşlar başta olmak üzere geleceğe dair tüm tehditlerle baş edebilmemiz için bir an önce kendimize dönmemiz ve yerelden başlayarak bu sürdürülebilir kalkınma hedeflerini gündemimize almalıyız. Sürdürülebilir kalkınma konusunda atılan ilk adımlar hep küreselden yerele doğru ilerlemişti. Oysa sürdürülebilir kalkınma ve yeşil büyüme ancak yerel paydaşların bilgisi ve katılımı ile başarılı olabilir. Yerel paydaşların ve bireylerin küresel amaçları sahiplenmesi için karar mekanizmalarına aktif katılımlarının desteklenmesi son derece önemlidir. Sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda  yerelde özellikle kadının güçlenmesi, tarımda ve hayvancılıkta bilimsel ve yeşil büyüme odaklı girişimlerin artması ve yerelden başlayan uyanışın küresel sürdürülebilir kalkınmanın itici gücü olması adına çalışmalıyız.” dedi.

“SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA KÖYDEN VE TARIMDAN BAĞIMSIZ SAĞLANAMAZ”
Tarımın önemini bilen köyde doğup büyümüş biri olarak özellikle kadınların güçlendirilmesini de hedefleyerek yerelde kadın kooperatiflerinin kurulmasına öncülük ettiğini hatırlatan Yücel, “Tarım ve hayvancılığın yanı sıra karbon salınımının sıfır olduğu nokta, 2 bin 700 rakımlı Giresun Kulakkaya Yaylası’nda koyun yünlerinden yapılan keçeden ürünler üreten kadınlarımız, küresel moda dünyasına adım atmaya çok yakınlar. Sürdürülebilir kalkınma köyden ve tarımdan bağımsız sağlanamaz. Geçmiş, bugün ve gelecek bağını kurabilen, bilimsel düşüncelere ve yerel duygulara sahip liderler olarak sorunların değil çözümün parçası olmalıyız” şeklinde sözlerini sonlandırdı.  HM 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat