“Yasa çıkmadan Türk futbolu düzelmez”

Spor 20 Eylül 2021 19:38
Videoyu Aç “Yasa çıkmadan Türk futbolu düzelmez”
A
a

Kırklarelispor ve aynı zamanda 2.ve 3. Lig Kulüpler Birliği Başkanlığını yürüten Volkan Can, Kırklareli-Eskişehirspor maçı öncesi ES TV’ye özel açıklamalar yaptı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Kırklarelispor-Eskişehirspor maçı öncesi ES TV’ye açıklama yapan Kırklarelispor Kulüp Başkanı ve 2. Lig Kulüpler Birliği Başkanı Volkan Can, “Kulüpler Birliği Yasası çıkmadan Türkiye Futbolu düzelmez. Türkiye’de kulüp başkanı oluyorsak borçları kendi üzerimize almamız lazım.  Dernek statüsüne geldiğimizde gördüğünüz gibi Eskişehir olsun, Gaziantep olsun, Malatya olsun, Bursa olsun, borç batağına sürüklenip bu günlere geliyorlar” dedi.
 
 
 
ES TV MAÇ ÖNCESİ ÖZEL YAYINA KONUŞTU
Maç öncesi özel yayında Murat Dağtekin’in konuğu olan Can, Türk futbolunun kurtuluşu için, kulüpler birliği yasasının bir an önce çıkması gerektiğini söyledi.
 
BORÇLARI KENDİ ÜZERİMİZE ALMAMIZ LAZIM
Başkan Volkan Can yaptığı açıklamada, “Kulüpler Birliği Başkanlığını yapıyorum. Buradan ilk önce kulüplerimize seslenmek istiyorum. Ben bunu federasyon toplantısında da söyledim, Kulüpler Birliği Yasası çıkmadan Türkiye Futbolu düzelmez. Türkiye’de kulüp başkanı oluyorsak borçları kendi üzerimize almamız lazım. 
 
ES ES SÜPER LİGİ HAK EDİYOR
Dernek statüsüne geldiğimizde gördüğünüz gibi Eskişehir olsun, Gaziantep olsun, Malatya olsun, Bursa olsun, borç batağına sürüklenip bu günlere geliyorlar. İnşallah Eskişehirspor’un en kısa zamanda eski günlerine dönmesini istiyoruz. Başarılar diliyorum. Büyük bir camia Süper Lig’i hak ediyorlar.
 
İSİMLERİ DUYULSUN DİYE CAMİALARI BATIRIYORLAR
Tabii bu Kulüpler Birliği Yasası çıkmadığı sürece kulüp başkanlarının bu borçları üstlenmediği sürece olmaz. Biz çok bastırıyoruz. Çünkü biz mesela mütevazi bir takımız. Bütçemiz belli. Bir futbolcuya en fazla 400-500 bin TL civarında para veriyoruz. Yöneticilere de yüklenmek istemiyorum ama seçim zamanı geliyorlar, kendi isimleri duyulsun diye camiaları batırıyorlar.
 
GÜNÜ KURTARIYORUZ
500 bin TL’lik futbolculara 2-3 milyon TL para veriyorlar, sonra çekip gidiyorlar. Bu borçlar üstlerine kalmadığı sürece Türk Futbolu düzelmez. En son yapılan toplantıda da Nihat başkana aynısını söyledim. Bir an önce bu yasayı çıkartalım. Mesela ben kendi genel kurulumda aldığım kararla benim kendi dönemimde yaptığım borçlardan ben mesulüm.
 
Ben bu kulübü bıraktıktan sonra kulübün borcu 5 milyonsa geliri ne kadar 2 milyon, 3 milyonu ben kendi cebimden ödeme taahhüttü verdim. Bunu her kulüp yaparsa Türk Futbolu düzelir. Bunu yapmadığımız sürece de isim vermeyeyim 3-4 tane takım, yıllık gelirleri 2 milyon TL ama sen bir futbolcuya 2 milyon TL verirsen bu kulüpler batıyor. Günü kurtarıyoruz” dedi.
 
TAKIMI AYAKTA TUTMAYA ÇALIŞIYORUZ
Diğer taraftan kulüp başkanı olarak yaşadığı sıkıntıları da dile getiren Başkan Can, “Biz biraz yaş ortalamasını ufaltmak istedik. Çünkü bizim gibi kulüplerin alıp satması lazım ayakta kalması için. Bizim gelirimiz yok. Biz iki sezondur belediyemizden 1 TL para almadan kulübü yönetmeye çalışıyoruz. Kaç kulüp vardır liglerde herkesin arkasında birileri vardır bizde kimse yok. Sıfır sabit gelirle 13 yıldan beri takımı ayakta tutmaya çalışıyoruz. İnşallah sesimizi duyarlar da burada Kırklarelispor olduğunu, sadece seçim zamanları buraya gelmemelerini sağlarız” dedi.
 
TÜRK FUTBOLU ÇÖPLÜĞE DÖNDÜ
Ayrıca Kulüpler Birliği Yasasının çıkmamasını isteyenler olduğunu da aktaran Başkan Can, “Kulüpler Birliğinde atıyorum 94 tane üyemiz var bunun 75-80 tanesi destek veriyor. Çünkü 14-15 tanesi belediye kulübü olduğundan dolayı onların işine gelmiyor. Bizim işimize geliyor. Hodri meydan, çıkalım varsa gücünüz Eskişehirspor’un başına geçin ama kendi paranızla geçin. Gücünüz yoksa, belediye verecek, valilik verecek, sponsor verecek böyle başa geçip de millete hayal satmayın. Geride enkaz kalmasın. Türk Futbolu çöplüğe döndü. Kapanıyor takımlar.
 
KULÜPLER İLETİŞİM İÇİNDE OLMALI
Malatyaspor Yeni Malatya oldu. Gaziantep işte Gazişehir oldu. Bunlar değişik şeyler. Biz bu Türk Futbolunu kurtarmak istiyorsak günü kurtarmamamız lazım. Bir de biz futbolcu, teknik direktör ve menajerlerin içine düşmüşüz. X bir kulüp diyor ki ben bu sporcuya 500 bin TL verdim öbürü diyor ki aman ben 1 milyon vereyim. İletişim halinde olmamız lazım. Bu sene işte bunu sağladık. Kulüp başkanları birbirimiz ile konuşuyoruz, ‘Arkadaşım sen bu futbolcu ile ilgileniyor musun? Başkanım diyorum ismi bile gelmedi.’ Bu oyunlara düşmememiz lazım. Futbol anca böyle kurtarabiliriz. Bunun için çalışıyoruz” dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat