128. ÜLKE ARASINDA 107. SIRADAYIZ

Gündem 1 Eylül 2021 16:51
Videoyu Aç 128. ÜLKE ARASINDA 107. SIRADAYIZ
A
a

2021-2022 adli yıl açılış töreni gerçekleşti. Eskişehir Adliyesi önünde gerçekleşen adli yıl açılış töreninde Baro Başkanı Mustafa Elagöz, Hukukun üstünlüğü endeksinde Türkiye’nin 128 ülke arasında 107. Sırada yer aldığına dikkat çekerek, hükümetin yargı sistemini eleştirdi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
2021-2022 Adli yıl açılış töreni adalet sarayın binası önünde gerçekleşti. Adli yıl açılış törenine AK Parti Milletvekili Emine Nur Günay, CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce, Odunpazarı Başkan Vekili Emre Genç, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, siyasi parti temsilcileri ve avukatlar katıldı. Adli Yıl açılış töreninde konuşan Baro Başkanı Mustafa Elagöz hukukun önemine vurgu yaparak, “Devleti devlet yapan; hukuk sistemidir, demokrasi kültürüdür, kurum ve kuruluşlarının gücüdür ve en önemlisi yansız devlet anlayışıdır” dedi.
Elagöz hukukun üstünlüğü endeksinde Türkiye’nin 128 ülke arasında 107. Sırada olduğuna dikkat çekerek, hükümetin yargı politikasını eleştirdi. Elagöz, “İktidar tek elde toplanırsa manipülasyon başlayacaktır. Böyle bir durumda da özgürlük yoktur. Bu durumda devlet zorbalaşır ve kimsenin hukuk güvenliğinden, kişi hak ve hürriyetlerinden bahsedilemez. Şu anda ülkemizdeki durum da tam olarak budur. Hukukun üstünlüğü endeksinde 128 ülke arasında 107. sırada yer alan ülkemizde, yargının durumu açıkça ortaya konulmaktadır. Elbette bunda birinci derece sorumlu devleti yönetenlerdir. Yürütme organının vesayeti altındaki yargıdan adalet çıkmaz. Yargı güçler ayrılığı sisteminde diğer güçlerin altında değil, onların eşitidir. Bu sebeple yürütme erki yargıyı kendisine bağlı bir kurum olarak görme anlayışından derhal vazgeçmelidir” ifadelerini kullandı. SAMET KILIÇ


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat