15 TEMMUZ MESAJLARI

Gündem 14 Temmuz 2022 20:29
Videoyu Aç 15 TEMMUZ MESAJLARI
A
a

15 Temmuz darbe girişiminin 6’ncı yıldönümü nedeniyle şehrin önde gelenleri mesaj yayımladı.


YENİ BİR SAYFA AÇTI

AK Parti Milletvekili Emine Nur Günay: “Bir 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü daha hem hüzün hem de gurur ve kararlıkla kutluyoruz. Hüzünlüyüz; Türk halkı demokrasi uğruna şehitler verdi, çocuklar, aileler sevdiklerini kaybettiler. Gururluyuz; Milletimiz dünya siyaset tarihinde yeni bir dönemi başlattı, demokrasiye sözde değil özde nasıl sahip çıkılır tüm dünyaya gösterdi. Demokrasi sözünü dillerinden düşürmeyip başka ülkelerdeki demokratik sistemleri değiştirmeye çalışan güçlere unutamayacakları bir ders verdi. Kararlıyız; her tür terör yapısı ile mücadele ediyoruz, toprak bütünlüğümüzü koruyoruz. FETÖ terör örgütünü kullanarak demokrasi ve vatanımıza karşı yapılan hain darbe girişimine o kara gecede Türk milleti güçlü duruşuyla cevap verdi. Demokrasi ve Milli Birlik Günü bir Liderin milleti ile omuz omuza verdiğinde neleri değiştirebileceğinin simgesi oldu. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde, Türk milleti hain darbe girişimini geri püskürtülerek ortadan kaldırıldı, Türkiye tarihinde yeni bir sayfa açtı. Vatanımıza, bayrağımıza ve kutsallarımıza göz dikenleri ve saldıranları unutmadık, unutmayacağız!15 Temmuz 2016’yı unutmadık, unutmayacağız!”

UNUTMAYACAĞIZ
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt: “Bu saldırı karşısında tüm siyasi partilerin kararlı duruşu, yüce Türk Milleti'nin Cumhuriyet ve demokrasimize sahip çıkması demokrasi dışı bu girişimin başarılı olmasına engel oldu. Bu süreçte birçok vatandaşımız ve güvenlik görevlimiz hayatını kaybederken; tarihinde ilk defa Türkiye Cumhuriyeti'nin ve demokrasimizin temsil merkezi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne bombalar düştü. Darbelerin karanlık yüzünü defalarca görmüş Türk Halkı bir bütün olarak bu saldırı karşısında dimdik durdu. Bir daha bu acıların yaşanmaması için başta laiklik olmak üzere, bilimsel, çağdaş eğitime, Atatürk’ün ilke ve devrimlerine sıkı sıkıya sarılmalıyız. 15 Temmuz 2016'da demokrasiye ve millete kasteden hain terör örgütünü lanetliyorum. Demokrasi uğruna can veren şehitlerimizi asla unutmayacağımız gibi; FETÖ'nün, bu devletin her kademesine bu kadar kolay girmesine göz yumanları da unutmayacağız.”


DEMOKRASİ TARİHİMİZDE KARA BİR LEKE
Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç: “15 Temmuz 2016’da, Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) anayasal düzeni ortadan kaldırmaya yönelik gerçekleştirdiği hain darbe girişiminin üzerinden 6 yıl geçti. 15 Temmuz tarihi, her zaman demokrasi tarihimizde kara bir leke olarak anımsanacak. Bu saldırı karşısında tüm siyasi partilerimizin kararlı duruşu, yüce Türk Milleti'nin cumhuriyet ve demokrasimize sahip çıkması, demokrasi dışı girişimin başarılı olmasına engel oldu. Darbelerin karanlık yüzünü defalarca görmüş Türk halkı, siyasi parti ve etnik köken gözetmeksizin bu saldırı karşısında dimdik durdu. Çok iyi bilinmelidir ki, Türk Milleti sivil ya da askeri hiç bir otoriter gücün kendi egemenliğini yok saymasına, laik ve demokratik yönetim şeklinin ortadan kaldırılmasına izin vermeyecektir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün de söylediği gibi ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.’ Unutulmamalıdır ki; hiçbir güç, laik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin birlik, beraberlik ve barış içinde yaşama arzusunun önüne geçemez. Bu duygularla darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden kahraman şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına ve ulusumuza başsağlığı dileklerimi iletirken, gazilerimize ve halkımıza şükranlarımı sunuyorum.”


MİLLETİMİZHAİN HEDEFLERE ASLA GEÇİT VERMEYECEK
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Çolak: “15 Temmuz 2016 gecesi demokrasimizi yıkmak isteyen hainler, kahraman Türk ordusunun üniformalarını kirleterek, ülkemizi ve milletimizi emperyal amaçlar doğrultusunda karanlığa sürüklemek için darbe girişiminde bulunmuşlardır.  Amaçlarına ulaşmak için her türlü ahlaksızlığı göze alan FETÖ hainleri Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni; vatanına, milletine ve devletine bağlı asker ve polislerimize ait karargâhları alçakça bombalamışlar, darbeye direnen sivil vatandaşlarımızın üzerine acımasızca ateş açmaktan da hiç çekinmemişlerdir. 15 Temmuz’da iradesini demokrasiden yana koyan aziz milletimiz, böyle hain emel ve hedeflere asla geçit vermeyecektir. Birliğimize kastetmeyi planlayan karanlık odaklar, bundan sonra da milletimizi karşılarında tam bir birliktelik şuuruyla kenetlenmiş olarak bulacaklarını bilmelidirler. Bizlere düşen ise 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananları ve bunun arkasındakileri çok iyi bilmek, asla unutmamak ve gelecek nesillere de tüm yönleriyle aktararak gençlerimize bayrak, vatan ve millet sevgisini aşılamaktır. Bu duygu ve düşüncelerle 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde bayrağımız, vatanımız ve bağımsızlığımız uğruna canlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize şükran ve saygılarımı sunuyorum.”


15 TEMMUZ ÜLKEMİZ İÇİN MİLATTIR
Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş : “Türkiye Cumhuriyeti Devletini, milletin iradesi dışında hiçbir güç yönetemez anlayışının kalıcı olarak tescillendiği 15 Temmuz’un 6. yıl dönümündeyiz.15 Temmuz, ülkemiz için bir milat olmuş ve halkımız Demokrasisinin hiçbir kaba kuvvete teslim olmayacağı en net şekilde ortaya konmuştur.Türk milletinin birlikte duruşu, kararlı tutumu ve demokrasiye sahip çıkma iradesi sayesinde kardeş kavgası başlatmak isteyenler arzularına ulaşamamıştır. Bir 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde daha şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyoruz.”


TÜRK MİLLETİ DEMOKRASİYE OLAN İNANCINI İSPAT ETMİŞTİR
Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler: “Aziz milletimiz 15 Temmuz 2016 tarihinde hain darbe girişimine geçit vermemiş, Türk milleti duruşuyla ve mücadelesiyle demokrasiye olan inancını ispat etmiştir. Türk milleti 15 Temmuz gecesi canı pahasına darbecilerin karşısında durmuş, ülkemizin geleceği için mücadele etmiştir. 15 Temmuz tarihi ülke olarak bir daha aynı tehlikelerle karşı karşıya kalmamak için gerekli önlemleri almamızın ve demokrasimizi güçlendirmemiz için daha güçlü adımlar atmamızın önemini de göstermiştir. Bu duygu ve düşüncelerle 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm kahramanlarımızı rahmetle, gazilerimizi şükranla anıyorum.”
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat