Europen 09 2022 Desktop

20 YILDA ÜRETİCİYİ BİTİRDİLER

Gündem 8 Ağustos 2022 15:03
Videoyu Aç 20 YILDA ÜRETİCİYİ BİTİRDİLER
A
a

Tarımda maliyetlerin artmasıyla çiftçinin üretmesinin imkânsızlaştığını belirten Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü “Mazot, gübre, ilaç gibi üretim maliyetlerinde yaşanan artıştan sonra, hasadını yapamayacak duruma gelen çiftçimiz zor durumda” dedi.

BİÇERDÖVER KOLTUĞUNA GEÇTİ
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin “Küçük Çiftçiyi Destekleme Projesi” kapsamında, Tüm Biçerdöverciler ve Hasat Makinecileri Federasyonu iş birliği ile 12 ilçede Çiftçi Kayıt Belgesi’ne sahip 100 dekarın altında tarlası olan üreticinin, 50 dekarlık hububatının hasat işlemi ücretsiz olarak gerçekleştirildi. Toplamda 10600 dekar arazide gerçekleştirilen hasat çalışmalarını yerinde inceleyen CHP Eskişehir Milletvekili Süllü, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ve Federasyon Başkanı Ahmet Saltık’tan bilgi aldıktan sonra, biçerdöverin koltuğuna geçti.

ÜRETİCİ HASAT YAPAMIYOR
AKP’nin 20 yılda uyguladığı yanlış politikaların küçük üreticiyi tarımdan vazgeçme noktasına getirdiğini belirten Süllü, “Bir yılda 3 kat artan gübre fiyatları ile taban gübresi atmakta, mazot fiyatları ile traktörün deposunu doldurmakta zorluk çeken, elektrik fiyatları ile yeterince tarlasını sulayamayan çiftçi, hububat hasat döneminde yüksek biçerdöver biçim fiyatları ile karşılaşınca iyice zorlandı.  Mazot fiyatlarında yaşanan artışlar nedeniyle geçen sene dönümü 35-40 TL olan biçerdöver biçim fiyatları, bu yıl 120-140 TL’ye yükselmiş. Geçen yıl 2.500 TL’ye dolan biçer döver deposu bu yıl yaklaşık 13 Bin TL. ’ye doluyor. Önceki yıllarda saman karşılığında buğday hasadı yapan biçerdöverciler, mazot fiyatları nedeniyle artık iş alamıyor, zarar ediyor. İktidar ise üreticiyi de biçerciyi de görmezden geliyor” dedi.

BÜYÜKERŞEN DESTEK OLDU
 “Saray rejiminin küçük çiftçiyi yok sayan politikalarının aksine Büyükşehir Belediye Başkanımız Yılmaz Büyükerşen’in kırsal kalkınmaya destek olan anlayışı, hasat döneminde üreticinin derdine derman oldu. Yerli üretimin, küçük üreticinin emeğinin yanında olan Belediye Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’i ve Tüm Biçerdöverciler ve Hasat Makinecileri Federasyonu Başkanı Ahmet Saltık’ı yürekten kutluyorum.” diyen Süllü, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’ye örnek olması gereken kırsal kalkınma yaklaşımının, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında tüm ülkede uygulanacağını söyledi. HM


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat