Europen 09 2022 Desktop

23 YILDA DERS ALMADIK

Gündem 16 Ağustos 2022 17:33
Videoyu Aç 23 YILDA DERS ALMADIK
A
a

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Can Ayday, 17 ağustos depreminin yıl dönümü nedeniyle açıklama yaptı. Başkan Ayday, aradan geçen 23 yılda hiç ders alınmadığını belirterek, hala riskin devam ettiğini söyledi.

ACIMIZ DİNMEDİ
Başkan Can Ayday, “Keşke olmasaydı, keşke yaşanmasaydı. Ama yaşandı. Yine de yaşanacak. 1999 Marmara Depreminin oluşunun tam 23 yılını geride bıraktık. 17 Ağustos 1999 Depremi biz Jeoloji Mühendisleri için çok önemli, bu deprem Jeoloji Mühendislerinin yıllarca söylediklerinin bir doğrulaması oldu. Keşke böyle bir doğrulama olmasaydı. Ama oldu. Biz Jeoloji Mühendisleri yıllarca yetkililere “Önlem alın, ülkemiz, deprem bakımından riskli bir bölgede” dedik. Anlatamadık. Doğa ve Bilim bu durumu bizlere 17 Ağustos 1999 da çok acı bir şekilde anlattı. Bunun sonucu 35.000 canın bir anda yok olması, 70.000 kişinin ise yaralanması ve sakat kalması oldu” dedi.

TEDBİR ALMAK ŞART
Türkiye’nin deprem bölgesi olduğunu söyleyen Başkan Can Ayday, “23 yıl geçti, ama bizler bu konuda 23 yılda deprem zararlarını azaltıcı, depremi önlemeye yönelik çalışmalar yaptık mı? Bu soruya öncelikle TMMOB’ye bağlı Jeoloji Mühendisleri Odası olarak ol “Hayır” diye cevap veriyoruz” dedi.

YETKİLİLERE ÇAĞRI
“Eskişehir ili ve içinde yaşadığımız şehir, içinden Aktif Fay geçen bir yerleşim yeridir” diyen Başkan Can Ayday, “Bu yerleşim yerinde Deprem konularında birçok çalışmalar yapılmıştır. Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi olarak bu konuda sorumlu olan valiliği, belediyeleri ve tüm yetkilileri, bir kez daha uyarıyoruz. Uyarımızın bu kez gerekli yerlere ulaşmasını, sorumluların bu kez kulaklarını tıkamamalarını diliyoruz. Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi olarak mesleğimizin gereğini yapmak, deprem gerçeğini tüm Eskişehir kamuoyu ile paylaşmak ve sorumluların bu konuda görevlerini yapmalarını 23. yılda bir kez daha istiyoruz. Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi olarak sorumlulara mesleki açıdan her türlü desteği vereceğimizi bir kez daha duyuruyoruz” dedi.  HM

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat