250 milyon TL’lik tazminat davası

Spor 23 Ağustos 2021 19:52
Videoyu Aç 250 milyon TL’lik tazminat davası
A
a

Fenerbahçe, TFF’ye 250 Milyon TL’lik tazminat davası açtı. 2011 yılında başlayan şike süreci sonrası 2 kez UEFA tarafından Avrupa kupalarından men edilen Fenerbahçe, süreci başlatanların FETÖ üyesi olduklarının ortaya çıkması nedeniyle tazminat davasını açtı. Eskişehirspor da bu süreç nedeniyle 1 kez UEFA’dan men edilmişti.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
2011’de başlayan süreç
3 Temmuz 2011 tarihinde başlayan süreçte şike davası, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin yapmış olduğu 8 aylık teknik ve fiziki takip inceleme neticesinde Türkiye'nin 15 şehrinde eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği operasyonla birçok aktif yönetici ile futbolcunun gözaltına alınması sonucu başlamıştı. Davada 2010-11 sezonunda Süper Lig ve 1. Lig'in bazı müsabakalarında şike yapıldığı ve teşvik primi verildiği iddiası vardı.
 
Başkan cezaevindeydi
Fenerbahçe, 2010-11 sezonunda Trabzonspor ile şampiyonluk yarışında averajla ipi göğüslemişti. UEFA, 3 Temmuz’da başlatılan şike süreci sonrası Sarı-Lacivertli ekibi Avrupa’dan men etti. UEFA’nın Fenerbahçe’yi Avrupa kupalarından men etmesinin en büyük nedeni Aziz Yıldırım’ın tutuklu olarak yargılanıyor olmasıydı. UEFA, “Başkanı cezaevinde olan bir kulübün Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etmesi büyük sıkıntı yaratır” düşüncesini açıklamıştı.
 
Ağır cezada yargılandılar
Şike sürecinde Eskişehirspor futbolcusu Ümit Karan da yargılandı. Ağır ceza mahkemesinde Eskişehirspor-Trabzonspor maçıyla alakalı şike ve teşvikten mahkum oldu. Ayrıca PFDK tarafından 2 yıl hak mahrumiyeti cezasına çarptırıldı. İlaveten Tahkim Kurulu bunu 2 yıl müsabakalardan men şeklinde onayladı. Teknik Direktör Bülent Uygun ise şike ve teşvikten mahkum oldu. PFDK'dan beraat etti ancak ağır ceza mahkemesinden ceza aldı.
 
Kişiler üzerinden yaptırım
Yaşanan şike sürecinden Eskişehirspor bu şekilde etkilendi. Kulüp değil de kişiler üzerinden yaptırım uygulandı öte yandan ilerleyen süreçte ne yazık ki kulübe, kişiler nedeniyle UEFA tarafından ceza verildi. Yargıtay, Eskişehirspor'un cezasını onarken Teknik Direktör Bülent Uygun'u yönetici olarak kabul etti. Dolayısıyla UEFA, Bülent Uygun'u bu sıfatta değerlendirdi ve Eskişehirspor’u cezalandırdı.
 
Es Es UEFA’dan men edilmişti
UEFA Temyiz Kurulu, Eskişehirspor ve Sivasspor'u katılım hakkı elde ettiği 2014-15 sezonunda UEFA turnuvalarından men etti. 7 Temmuz'da CAS, Eskişehirspor ve Sivasspor’un davalarını karara bağladı ve iki kulübün de itirazlarını reddedildi. Dönemin Eskişehirspor Başkanı Mesut Hoşcan, UEFA’nın verdiği men cezasının ardından, “Hemen CAS’a müracaat edeceğiz. Bu kararın CAS’tan döneceğini umuyoruz. 2 yıl ceza istenmişken 1 yıl verilmesi ve para cezası talebinin de kabul edilmemesi gibi bir olumlu taraf da var. Yalnız genel olarak görüyoruz ki, her şey 3 Temmuz sürecine dönüyor” demişti.
 
Eskişehirspor ne yapacak?
Fenerbahçe, 3 Temmuz süreci sebebiyle doğan maddi ve manevi zararları hiçbir şekilde tazmin edilmediğini belirtip dün TFF’ye 250 Milyon TL’lik tazminat davası açtı. Süreçten etkilenen ve bir yıl UEFA tarafından Avrupa kupalarından men edilen Eskişehirspor’un bu noktada bir hamle yapıp yapmayacağı ise merak konusu oldu. 2013-14 sezonunda Türkiye Kupası’nda final oynayan ve UEFA Avrupa Ligi’nde mücadele etmeye hak kazanan Es Es, UEFA’nın kararıyla men edildi, maddi ve manevi anlamda kayba uğradı.
 
UEFA’nın Türk kulüplerine verdiği cezalar ve yaşanan süreç
* 2010-11 sezonunu şampiyon tamamlayan Fenerbahçe Avrupa kupalarından men edildi ve 2011-12 sezonunda Avrupa Kupaları’nda mücadele edemedi.
 
* 2012-13 sezonunda 3 Temmuz sürecinde adı geçen Fenerbahçe ve Eskişehirspor UEFA tarafından herhangi bir ceza almayıp UEFA Avrupa Ligi’nde mücadele etti. Fenerbahçe yarı finalde Benfica’ya elendi, Es Es ise 3. Ön Eleme Turu’nda Marsilya’ya elendi.
 
* 2013-14 sezonunda Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi’nde ön elemeye katıldı. Salzburg’u eleyip Arsenal’e elendi. Aynı günlerde UEFA Fenerbahçe’yi Avrupa’dan men etti.
 
* 2013-14 sezonunda UEFA Avrupa Ligi’nde ön eleme turlarını geçip gruplara Beşiktaş UEFA tarafından men edildi.
 
* Fenerbahçe cezası nedeniyle 2014-15 sezonunda da Avrupa'da yer alamadı.
 
* 2014-15 sezonunda UEFA, Eskişehirspor ve Sivasspor kulüpleri hakkında "Doğrudan veya dolaylı olarak maç sonucuna etki etmek" suçlamasıyla disiplin soruşturması başlattı. İki takım da men edildi. (Bursaspor ve Karabükspor katıldı)
 
*CAS 16 Ekim 2014’te davayı sonlandırdı.
 
* İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından dava 9 Ekim 2015 tarihinde sona erdi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat