33 YILLIK BAĞLAMA USTASI

Gündem 24 Temmuz 2022 17:06
Videoyu Aç 33 YILLIK BAĞLAMA USTASI
A
a

33 yıldır bağlama imalatı yapan İlker Negiş, enstrüman üretmenin uzun ve meşakkatli bir süreç olduğunu ancak kazancının tatmin etmediğini söyledi. 


Bağlama imalatı yapan İlker Negiş, mesleğini anlattı. Enstrüman üretiminin zorlu bir süreç olduğunu kaydeden Negiş, “Enstrüman üretirken ilk başta malzemeyi tanımak neyi nerede kullanırsak karşına ne çıkacak bunu çözümlemekle başlıyor. Uzun bir süreç ve çok meşakkatli bir süreç” dedi. bir bağlamanın fiyatının nasıl belirlendiğine değinen Negiş, “Yapılan işçilik, kullanılan malzeme ve çıkan sonuca göre değerlendiriyoruz. İnsanların ne kadar uzun süre kullanabildiği ve kullanırken neler hissettiği… Çünkü bir enstrümanınilk önce kullanıcının gönül teline dokunması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

MADDİ ANLAMDA TATMİN ETMİYOR
Vatandaşların son dönemde daha çok uygun fiyatlı enstrümanları tercih ettiğini belirten Negiş, “Talep fazla ama fiyatlardan dolayı, alım gücünden dolayı insanlar daha düşük rakamlı enstrümanlara yöneliyorlar. Piyasadaki enstrümanlar da her ustanın yapmış olduğu işçilik, kendisine has belirlemiş olduğu fiyatlarla, yani gönlüne sinecek rakamlarla belirleniyor. Benim 4 bin liraya yapmış olduğum bir bağlama başka bir ustamızda 2 bin 500 lira olabilir, 7 bin 500 lira olabilir” dedi. Bağlamalara piyasaya oranla daha makul fiyat artışları yaptığını söyleyen Negiş, “Almış olduğumuz her şeye yüzde 300-400 zam gelirken biz böyle bir zam yapabiliyor muyuz, hayır. Neden? İhtiyaç listesinin hiçbir yerinde yer almıyoruz. Biz minimum rakam artışlarıyla hayatımızı idame ettirmeye çalışıyoruz. İnsanların ürünlerimi aldıktan sonra ‘Ustam ellerine sağlık’ demesi gerçekten çok hoş bir duygu… Ama maddi anlamda tatmin ediyor mu? Hayır” şeklinde konuştu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat