4 BARDAK KAHVE 4 BARDAK SU DEMEK DEĞİLDİR

Gündem 17 Ağustos 2021 17:37
Videoyu Aç 4 BARDAK KAHVE 4 BARDAK SU DEMEK DEĞİLDİR
A
a

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Uzman Diyetisyeni Anıl Çiğdem Uygur, ESOGÜ Kurumsal Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan ESOGÜ Gündem programında su içmek için susamanın beklenmemesi gerektiğini belirterek susuzluk (dehidratasyon) uyarısında bulundu.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
SUSUZLUK (DEHİDRATASYON) BELİRTİLERİ
Diyetisyen Uygur, her gün yeteri miktarda su içmenin sağlık için önemli olduğunu belirterek suyun yararlarını ve susuzluk belirtilerini şöyle sıraladı: “Su içmek vücut sıcaklığını, omurilik ve diğer hassas dokuları korur. Eklemlerin kayganlığını sağlar. İdrar çıkışı, terleme ve bağırsak hareketleriyle artıkları uzaklaştırır. Vücudun su ihtiyacı susama duygusuyla ile kontrol edilir. Dehidratasyon kendini; susama, ağız kuruluğu, dudaklarda kuruma, huzursuzluk, konsantre olamama, bulantı, baş ağrısı, sinirlilik, sabırsızlık, idrar çıkışında azalma, aşırı ısınma gibi belirtilerle gösterir. Kısa süreli kayıpları yerine koyabiliriz. Ancak vücuttaki suyun % 10’dan fazlasını kaybetmek ölümcül olabilir. Su ihtiyacımız iklim, mevsim, yaş, cinsiyet, ağırlık, aktivite durumu, bazı bireysel özellikler, sağlık durum, kullanılan ilaçlar, hamilelik veya emziklilik durumuna göre değişir. Sıcak havalarda, enfeksiyon durumunda, aşırı fiziksel aktivite yapıldığında, ishal gibi su kaybettiren hastalıklarda su ihtiyacı artmaktadır. Hem sıcak iklimde hem de dışarıda beden gücüyle iş yapanların çalışma öncesinde-sırasında-sonrasında su ve sıvı alması önemlidir. Sağlıklı bir yetişkinin günde en az 1,5-2 litre su (8-10 bardak) içmesi önerilmektedir. Az su içmek çeşitli sağlıksız alışkanlıklar ile ilişkilidir: Hareketsiz bir yaşam, düşük fiziksel aktivite, sebze-meyve tüketiminin düşük olması; şekerli veya kafeinli içecek tüketiminin ise yüksek olması gibi… Sağlıksız yaşam tarzı ve diyet alışkanlıkları kabızlık ve obeziteye sebep olmaktadır. Sağlıklı bir yetişkinin vücudunda su oranı % 70 iken obez bireylerde bu oran % 45-55 civarındadır. Vücutta yağlanma arttıkça su oranı azalmaktadır.”

BAZI HASTALIKLARIN SIKLIĞINI ARTIRMAKTADIR
Uygur, üriner sistem enfeksiyonları, kafa karışıklığı, düşük mod, yara iyileşmesinde gecikme, kolorektal kanser, üriner sistem kanserleri, yüksek kan basıncı, kalp krizi, böbreklerde taş oluşumu, tükürük bezi salgısında azalma sonucu düşük ağız hijyeni-ağız kokusu, çocukluk çağı obezitesi gibi hastalıklara neden olabileceğini belirterek daha fazla su içmek için şu önerilerde bulundu: “Yanınızda, gün içinde doldurabileceğiniz bir su şişesi taşıyın. Şekerli içecekler yerine suyu tercih edin. Dışarıda yemek yerken yemeğin yanında başka bir içecek yerine su söyleyin. Suyun tadını güzelleştirmek için, içine limon dilimi, salatalık dilimi, nane yaprağı, salatalık dilimi, üzüm, kiraz, çilek gibi meyvelerden atabilirsiniz (birkaç saat sonra çıkarılmak şartıyla). Telefonunuza su içmeyi hatırlatıcı bir uygulama indirebilirsiniz. Ne kadar suya ihtiyacınız olduğunu idrar renginizden takip edebilirsiniz. İdrarın açık sarı-beyaz renkte olması hidrate olduğunuzu gösterir; koyu sarı-turuncu renkte olması ise su ihtiyacının karşılanmadığını gösterir. Koyu sarılar gördüğünüzde mutlaka su için, başka bir içecek değil. Bulunulan alanlarda su tüketimini artıracak düzenlemeler yapılmalı. Besinlerin su içeriğine baktığımız zaman taze sebze ve meyvelerdeki su oranının % 80-95 arasında olduğunu görmekteyiz. Su içeriği yüksek bu besinlerin kalorisi düşük, vitamin-mineral içerikleri ise yüksektir. Bizi formda tutar, gençleştirir, bağırsak sağlığımızı korur ve metabolizmamızı hızlandırırlar.”

SU VE SIVI TÜKETİMİNİN ÖNEMİ
Uygur suyun yanı sıra diğer içeceklerin de sıvı alımına hizmet ettiğini belirterek içeceklerin üç kategoride değerlendirilebileceğini söyleyerek şöyle devam etti: 1) Kalorisiz veya düşük kalorili içecekler: Sade kahve, çay, bitki çayları, sade maden suyu. 2) Kalorili ve bazı önemli besin öğelerini içeren içecekler: % 100 meyve ve sebze suları, az şekerli veya şekersiz komposto-hoşaf, az yağlı-yağsız süt, bitkisel sütler, kefir, ayran, cacık, zenginleştirilmiş sütler... Kalsiyum, potasyum, D vitamini, C vitamini, posa gibi önemli besin öğelerini sağlarlar. Önerilen kalori limitlerini aşmadan tüketilebilir. 3) Diğer içecekler: Şekerli içecekler: Meyve suları, sporcu içecekleri, enerji içecekleri, şekerli kahveler, çaylı içecekler, karbonatlı içecekler… Kalori içerir ama besin değeri düşüktür. İçmeden önce tekrar düşünülmelidir. Diş ve kemik sağlığına etkileri olumsuzdur. Her yaştaki bireyde, istenmeyen vücut ağırlığı artışına sebep olabilir. Kafeinli içecekler: Sağlıklı bir beslenmenin parçası olabilir. Günlük kafein alımı _300 mg__i aşmamalıdır. Örnekler: 3-4 fincan kahve veya 5-6 çay bardağı çay veya 1-2 fincan Türk kahvesi. İstenmeyen uyarıcı etkileri olabilir. Çocuklara önerilmez. Diüretik özelliği olduğu için ‘4 bardak kahve içmek’, ‘4 bardak su içmek’ demek değildir. Kahve ve çay suyun yerini almamalıdır.” HM 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat