Europen 09 2022 Desktop

81 ilde "Çok Disiplinli Çocuk ve Genç Ruh Sağlığı Merkezleri" açılacak

Gündem 24 Aralık 2022 14:59
Videoyu Aç 81 ilde "Çok Disiplinli Çocuk ve Genç Ruh Sağlığı Merkezleri" açılacak
A
a

Sağlık Bakanlığı, 81 ilde açılacak Çok Disiplinli Çocuk ve Genç Ruh Sağlığı Merkezleri (ÇÖZGEM) ile özel gereksinimli bireyler ve ailelerine tanıdan tedaviye ihtiyaç duydukları tüm hizmetleri tek çatı altında sunacak.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün ÇÖZGEM'lerle ilgili Ankara ve Trabzon'da 2 yılı aşan bir süredir devam eden pilot çalışması tamamlandı.

Türkiye'de ilk kez özel gereksinimli çocuk ve gençlere yönelik ruh sağlığı hizmetlerinin tek çatı altında sunulmasını sağlayacak merkezlerin yasal zeminini oluşturan yönetmelik, 15 Aralık'ta yayımlanırken, açılış planlamalarıyla ilgili detaylar da belli oldu. Buna göre, Bakanlık, 2023 itibarıyla ilk etapta Türkiye'nin 81 ilinde en az bir ÇÖZGEM'i faaliyete geçirecek ve devamında merkezleri yaygınlaştıracak.

Böylelikle aileler, çocukları için ihtiyaç duyduğu ruh sağlığı hizmetlerine daha kolay erişebilecek, tanıdan tedaviye kadar ihtiyaç duydukları tüm hizmetleri tek merkezde alabilecek. ÇÖZGEM'ler açıldıktan sonra hem Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden hem de sağlık kuruluşlarının yönlendirmesiyle merkeze başvuru yapılabilecek. AA

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat