Europen 09 2022 Desktop

9. günde gelen mucizeler

Gündem 14 Şubat 2023 22:07
Videoyu Aç 9. günde gelen mucizeler
A
a

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından günler geçti. Kahramanmaraş ile Hatay'da 3'er kişi, Adıyaman'da 1 kişi daha enkazdan kurtarıldı. Ekipler çalışmalarını sürdürüyor.

"Asrın felaketi" olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından arama kurtarma çalışmaları, yıkımın 9. gününde sürüyor.

Sütçü İmam Mahallesi Salman Zülkadiroğlu Bulvarı'nda yıkılan Pınar Apartmanı'nın enkazında çalışma yapan çok sayıda arama kurtarma ekibi, geçen perşembe ısı taraması ve dinleme yaptı.

5 metre tünel açıldı

Gölcük Tersanesi ile JAK timleri ve Ankara 3. Hava İstihkam Hava İnşaat Taburu o günden bu yana enkazda arama çalışması yürüttü. Binadan ses duyulması üzerine belirlenen noktada yaklaşık 5 metre tünel açıldı. Ekiplerin 2 kişiyle sesli temas kurmasının ardından JAK timindeki 2 arama köpeği çalışmalara katıldı.

Geceden bu yana sürdürülen yoğun çalışmalar hiç durmadan sabaha kadar devam etti. Gün aydınlanınca depremin 198. saatinde önce 17 yaşındaki Muhammed Enes Yeninar'a, ardından da ağabeyi 21 yaşındaki Baki Yeninar'a ulaşıldı.

Tünelden içeri alınan sağlık ekiplerinin müdahalesinin ardından enkazdan çıkarılan kardeşler, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Kardeşlerin annesinin de 2 gün önce enkazdan kurtarıldığı belirlendi. 

"Beslenmeyi protein tozuyla yaptık"

Yeniar kardeşler, yaşadıklarını TRT Haber'e anlattı.

Kardeşlerden Enes Yeniar, "Normalde biz abimle işe gidiyorduk sabahleyin. Telefona saat kurdum bugün erken kalkalım dedim. Uyandım, biraz sert sallandım, abi kalk dedim. Üst katın duvarları geldi üzerime. Telefonu bulmasaydık yaşamıyordum şu anda. Genellikle spor yaptığım için çekmeceme protein tozu koyarım. Su da koyarım ama onu bulamadım. Abimle beraber paylaştık" dedi. 

Ağabey Baki Yeniar ise şunları söyledi:

"12 gün saydım ben. İçimiz rahattı. Telefonu bulmam şans oldu, kardeşim benim üzerimdeydi. İçeri temiz bir hava akışı vardı. Allah'a dua ettik. Beslenmeyi protein tozuyla yaptık. Mecbur idrarımızı boşalttık, biraz midem bulandı. Çoğunluğu uyuduk, sarılıp uyuduk kardeşimle. Allah'a şükür çıktık sağ salim, darısı çıkamayanlara. Allah razı olsun herkesten."

Adıyaman'da 198 saat sonra gelen mucize

Türk Silahlı Kuvvetleri arama kurtarma ekipleri, Zonguldak maden işçileri, UMKE ve diğer ekipler, Cumhuriyet Mahallesi Abdul Musa Caddesi 25134 Sokak'taki 7 katlı Fırat Sitesi'nin enkazında 18 yaşındaki Muhammed Cafer Çetin'e ulaştı.

Ekipler, Çetin'i enkazdan 198 saat sonra kurtardı. Çetin, sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı.

Erzincan'da 13 Mart 1992'de meydana gelen depremde enkaz altında kalan hemşire Nurcan Eraslan 187 saat sonra kurtarılmıştı.

"Yakınlarından evin planı hakkında bilgi aldık"

Çetin'i kurtaran ekipteki madenci İlyas Güneş, Çetin'in kurtarılmasına çok sevindiklerini belirterek, 7-8 günlük yorgunluklarının silindiğini söyledi.

Yakınlarından evin planı, odaların yeri, nerede yattıkları, kaçıncı katta oldukları gibi bilgiler aldıklarını ifade eden Güneş, deprem sırasında evdekilerin nerede olduklarını da tahmin etmeye çalıştıklarını dile getirdi.

201. saat

Hatay'ın merkez Antakya ilçesinde Cebrail Mahallesi Selvi Apartmanı enkazında çalışma yapan Zonguldak'tan bölgeye giden Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesine bağlı madenciler ve diğer arama kurtarma ekipleri, 26 yaşındaki Emine Akgül'e ulaştı.

Ekipler, okul öncesi öğretmeni olduğu belirtilen Akgül'ü enkazdan 201 saat sonra kurtardı. Ambulansa konulan Akgül, helikopterle Adana'ya sevk edilerek Şehir Hastanesi'nde tedaviye alındı.

Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar, acil servise getirilen Akgül'le ilgili ilk değerlendirmelerini yaptıklarını söyledi.

Emine Akgül'ün sağlık durumu hakkında bilgi veren Çetinkünar, "Bugüne kadar enkaz altında kalmasına rağmen ezilme sendromuna pek uğramamış. Açlık ve susuzluğun verdiği doku kaybından dolayı muhtemel bir böbrek yetmezliği olacaktır. Yoğun bakımda hastamızı takip edeceğiz" dedi.

203. Saat

Merkez Antakya ilçesindeki Burçak Apartmanı enkazında ekiplerce gerçekleştirilen arama kurtarma çalışmasında, depremin 203. saatinde 25 yaşlarındaki Dima isimli yabancı uyruklu kadın kurtarıldı.

Enkazdan çıkarılan kadın hastaneye kaldırıldı. 

204. saat

Merkez Antakya ilçesi Burçak Apartmanı'nda enkazında ekiplerce arama kurtarma çalışması gerçekleştirildi.

Ekipler, depremin 204. saatinde Muna Dabul adlı yabancı uyruklu kadını binanın enkazından kurtardı. Dabul, hastaneye kaldırıldı.

205. saat

Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesinde İsabey Apartmanı'nın enkazında çalışma yapan JAK timi, Ayşegül Bayır ile iletişim kurdu. Kadına ulaşabilmek için çalışmalara başlayan ekipler, yaklaşık 5 metre tünel açtı.

Kadına ulaşılmasının ardından sağlık ekipleri tünelden geçerek yaralıya serum takarak müdahale etti. Ayşegül Bayır daha sonra enkazdan çıkarıldı.

Depremden 205 saat sonra kurtulan Ayşegül Bayır, akrabalarını ve kurtarma ekiplerini sevindirdi. Ekipler kadını alkışlarken, akrabaları da sevinç gözyaşları döktü. Ambulansa konulan kadın, hastanede tedavi altına alındı. 

207. saat

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Adıyaman'da yıkılan binaların enkazındaki arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Ekipler, Alitaş Mahallesi'ndeki Merve Apartmanı'nın enkazında Ramazan Yücel'e ulaştı.

Yücel, 207 saat sonra sağ olarak çıkarıldı. Yücel, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

12 yaşındaki Berat Yücel de 207 saat sonra çıkarıldı.

Apartmanı'nın enkazında Berat Yücel'e ulaştı. 207 saat sonra sağ olarak çıkarılan Yücel, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Yücel'in babası ve kardeşlerini arama çalışması sürüyor.

209. Saat

Hatay'ın Antakya ilçesinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi, Balıkesir AFAD ve Susurluk Şeker Fabrikası Arama Kurtarma ekiplerince çalışma gerçekleştirildi.

Enkazdan ses gelmesi üzerine çalışmalarını yoğunlaştıran ekipler, depremin 209'uncu saatinde yabancı uyruklu Faez Ghanam ve eşi Fatma'yı kurtardı.

Ekiplerce enkazdan çıkarılan karı koca hastaneye kaldırıldı. 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat