Europen 09 2022 Desktop

ADALET ARAYIŞINDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ

Gündem 8 Mart 2023 14:47
Videoyu Aç ADALET ARAYIŞINDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ
A
a

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Tepebaşı Belediye Meclisi’nin kadın üyeleri ve Eskişehir’in kadın muhtarları ile bir araya geldi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Başkan Ataç, “Her şeye rağmen bizler kadınlarımızı, adalet arayışımızın ön planına alıyoruz. Özgür ve eşitçe yaşam için çabalarımız devam edecek” dedi.

ÖZGÜR VE EŞİTÇE YAŞAM İÇİN
Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, Tepebaşı Belediye Meclisi’nin kadın üyeleri ve Eskişehirli kadın muhtarlar ile kahvaltı programında buluştu. Etkinliğe, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü ve Tepebaşı Belediyesi’nin deprem bölgesine yaptığı yardımlara teşekkür etmek amacıyla kente gelen Gaziantep Karkamış Belediye Başkanı Ali Doğan da katıldı.  Başkan Ataç burada yaptığı konuşmada, “Sevgili Ali Başkan ile deprem bölgesinde de beraberdik. Orada yaptığımız çalışmalardan dolayı teşekkürlerini iletmek üzere yanımızda, tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Öte yandan hafta sonu Hatay’a da mobil diş kliniği aracımızı ulaştırdık. Bölgede sıkıntılar çok büyük ama yaralar zamanla sarılacak. Bugün bir de büyük acımız var, Jandarma Pilot Kıdemli Albay Oğuzhan Adalıoğlu ne yazık ki şehit düştü, kendisine rahmet diliyorum, milletimizin başı sağ olsun. Siz kadınlar son 20 yılda hakikaten çok zor günler geçirdiniz. Kadınlarımız, işçilerimiz, çocuklarımız da öyle. Kadınlar, Kurtuluş Savaşı’nda çok önemli bir rol üstlendi. Nezahat Onbaşı, Şerife Bacı, Halime Çavuş, Halide Onbaşı, Tayyar Rahmiye, Gördesli Makbule, Kara Fatma ve daha nicelerini rahmet ve saygıyla anıyorum. Cumhuriyet ilan edildikten sonra ise Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 5 Aralık 1934’te birçok medeni ülkenin yapamadığını başararak kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı tanıdı. O, kadınlarımızı daima baş üzerinde tutuyordu. Sonrasında kadınlarımız ötelendi ve neticesinde son 20 yılda artan şiddet, hukuksuzluk olayları kadınlarımızı kurban etti. Çalışma hayatında da kadınlar haksızlığa uğradı, sosyal güvenceden yoksun bırakıldılar. Bazı mertebeler kadınlara layık görülmedi, bir de üstüne İstanbul Sözleşmesi’ni iptal ettiler. Bu da çok büyük bir olumsuzluk. Her şeye rağmen bizler kadınlarımızı, adalet arayışımızın ön planına alıyoruz. Özgür ve eşitçe yaşam için çabalarımız devam edecek. Önümüzdeki Mayıs ayından sonra İstanbul Sözleşmesi’nin de hayata geçeceğine inanıyorum. Şiddet sonucu yaşamını yitiren tüm kadınlarımızı da rahmetle anıyorum” sözlerini kullandı.

BÜYÜK ZORLUKLAR ÇEKİYOR
Gaziantep Karkamış Belediye Başkanı Ali Doğan “Geleceğimizi dizayn eden ve sürdüren, gelecek nesillerimizi yetiştiren saygıdeğer hanımefendilerin günlerini kutluyorum. Burada olmaktan çok mutluyum. Kadınlarımızın ne kadar önemli olduğunu geçmişten bugüne çok iyi anlıyoruz. Geçmişte verdiğimiz savaşlarımızda, pandemide ve son olarak depremde de bunu çok iyi gördük. Kadınlarımız çok büyük zorluklar ve zahmetler çekiyor, bunu bizzat gördüm. Tüm kadınlarımızın gününü tebrik ediyorum. Gaziantep’teki tek CHP’li belediye başkanı olarak ben de büyük sorumluluk hissederek göreve, insanlarımıza yardıma koştum. Depremin ikinci günü Tepebaşı Belediyemizin aşevini gördüğümde o kadar duygulandım ki anlatamam. Başkanıma bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ
CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü ise “Bu acı günleri unutturmama kararlılığı ile hareket etmeliyiz. CHP’li kadın milletvekilleri olarak bir bildiri hazırladık ve ne helallik isteyenlere hakkımızı helal ediyoruz, ne de bize kader diye yutturmaya çalışanlara inanıyoruz.” ifadelerini kullandı. Başkan Ataç program sonunda katılımcı kadınlara karanfil takdim etti. Meclis üyeleri ve muhtarlar da kadına verdiği değerden dolayı Başkan Ataç’a teşekkürlerini iletti. HM


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat