Europen 09 2022 Desktop

ALYANSINI SATIP ESKİŞEHİR’E GELDİ

Gündem 16 Mart 2023 14:11
Videoyu Aç ALYANSINI SATIP ESKİŞEHİR’E GELDİ
A
a

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, depremzedelerin sorunlarını Meclis’e taşıdı. İktidara sert eleştirilerde bulunan Çakırözer, Kahramanmaraş’tan Eskişehir’e gelebilmek için alyansını satan depremzede çiftin hikayesini anlattı.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, deprem felaketinin ardından şehre gelen depremzedelerin talep ve sıkıntılarını Meclis gündemine taşıdı. Çakırözer, Eskişehir ve Türkiye’nin dört bir yanında yurttaşların deprem yaralarının sarılması için seferber olduğunu aktarırken, kamu yardımlarına ulaşamayan depremzedelerin yaşadığı mağduriyet nedeniyle iktidarı eleştirdi. Depremin üzerinden 38 gün geçtiğini hatırlatan Çakırözer, “25 bin depremzedenin geldiği Eskişehir’de depremzede yurttaşlarımız hala kamu yardımlarına ulaşamamaktan dertli. Bir ayı geçen sürede tek kuruş alamayan insanlarımız var. Parası olmadığı için parmağındaki yüzüğünü satıp Eskişehir’e gelenler olmuş” diyerek iktidara toplanan yardım paralarının akıbetini sordu.

ESKİŞEHİR İKTİDARA ÖRNEK OLSUN
Eskişehir’e yerleşen depremzede vatandaşlarla dertleştiklerini söyleyen Çakırözer, “Başını sokacak evi olmadan çok uzaklarda hayat kurmaya çalışan binlerce depremzedemiz normalin 2, 3, 4 katına çıkan kiralar nedeniyle ev bulamıyor ve buradan size sormamı istiyorlar: Bu astronomik kiralara dur diyecek yok mu” diye sordu.
Çakırözer,  Kahramanmaraş’tan Eskişehir’e gelen Hatice ve Bekir çiftinin hikayesini şöyle anlattı:
“Maraş'tan gelen Hatice ve Bekir kardeşlerimiz. Henüz altı aylık evliler. Hatice kardeşimiz hamile, evlerini kaybetmişler, işleri yok, tek kuruşları yok. Hatice kardeşimin parmağındaki evlilik yüzüğünü satmışlar, benzin alıp Eskişehir'e ulaşabilmek için. AFAD'ı, Kaymakamı, Valisi çalmadıkları kapı, gitmedikleri kurum kalmamış. Tekrar tekrar soruyorum size: Topladığınız o paralar nerede?”

HASAR TESPİT RAPORU İSTİYORLAR
Eskişehir’deki depremzedelerin evlatları için kaygılı olduğunu belirten Çakırözer, “Test kitapları, ders kitapları, ders çalıştığı bilgisayarı, tableti enkaz altında kalan, hâlâ çalışacak bir kitaba ulaşamayan öğrenciler var. ‘Sınav ücretlerini almayacağız’ demek, ‘İstediği şehirde sınava girebilir.’ demek yeterli değil. Geleceğimiz evlatlarımızın hayatlarını, hayallerini yok etmemeliyiz. Bu ailelerin kaygılarını gidermek de yine bu Meclis’in boynunun borcu olmalı. Depremin ardından şimdi de selin vurduğu yurttaşlarımızı artık daha fazla kandırmayın. Bu millet, bu halkın dayanışması yaraları sarmaya devam ediyor, edecek! Sizin sözünü verip yapmadığınız yardımları da bu millet yapar! Bir tas çorbasını, bir dilim ekmeğini, bir bardak suyunu paylaşıyor, paylaşacak ama bu aymazlığınızı, bu utanmazlığınızı unutmadı, unutmayacak.” HM


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat