Europen 09 2022 Desktop

ANAYASA MAHKEMESİ’NE TAŞIYACAĞIZ...

Gündem 14 Ekim 2022 16:12
Videoyu Aç ANAYASA MAHKEMESİ’NE TAŞIYACAĞIZ...
A
a

Dezenformasyon Yasası, TBMM’nde kabul edildi ve yasalaştı. Konuya ilişkin CHP İl Örgütleri tarafından 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yapıldı.

CHP Eskişehir İl Binasında yapılan açıklamaya Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Fikriye Altınsoy Söğütlü, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar da katıldı. Çıkarılan yasayla amacın basın mensuplarını ve vatandaşları susturmak olduğunu söyleyen Recep Taşel, CHP’nin “Yasa, sosyal medya platformlarına ilişkin düzenlemeyle, halkın temel haberleşme ve haber alma kaynaklarını kullanılamaz hale getirmeye kadar gidebilecek geniş sınırlama yetkileri içermektedir” diye konuştu.

MAHKEME YOLUNA GİDECEK
Yasanın geçmemesi için tüm CHP’li milletvekillerin mücadele verdiğini söyleyen Çakırözer, “Biz bu kanunu Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz. Anayasa Mahkemesi’nin de bir kişinin arzularından yana değil 84 milyonun düşünce, ifade ve basın özgürlüğünden yana karar almasını bekliyoruz. İktidara geldiğimizde de sadece bu yasayı değil Türkiye’deki tüm anti demokratik düzenlemeleri ortadan kaldıracağız. Umutsuzluğa yer yok” dedi.

BASKI VE ZULÜM YASASI
Herkesi kontrol altına almaya çalıştıklarını belirten Süllü ise, “2 haftadır direndik ve endişelerimizi dile getirdik. Hiç dinlemediler. Bu yasa ile sadece basın değil herkes çok büyük sıkıntıya girecek. Düşünce özgürlüğüne verilen bir darbedir. Baskı ve zulüm yasasıdır. 29. Madde en tehlikeli madde deniyor ama her bir madde ayrı bir tehlike barındırıyor. Tamamen insanları, basın mensuplarını kontrol altına almaya çalışıyorlar. Hiçbir istimdat başarılı olamamıştır. Bunlar da başarılı olamayacaklar. Bu baskı ve zulme hepimizi direneceğiz” ifadelerini kullandı. HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat