Europen 09 2022 Desktop

ARAMA EKİPLERİNİ ÇOĞALTMALIYIZ

Gündem 28 Şubat 2023 15:07
Videoyu Aç ARAMA EKİPLERİNİ ÇOĞALTMALIYIZ
A
a

Odunpazarı Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (OBAK), afet bölgesindeki deneyimlerini paylaşmak için OBAK gönüllüleri ile bir araya geldi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, OBAK Ekibi ile çok sayıda OBAK gönüllüsü katıldı. 

EKİPLERE İHTİYACI VAR
Toplantının açılış konuşmasını Başkan Kurt yaptı. Türkiye’nin ciddi bir deprem ve felaket yaşadığına dikkat çeken Başkan Kurt, bu felaketler sonrasında da Türkiye’nin nelere ihtiyacı olduğunun net bir biçimde görüldüğünü kaydetti. Arama kurtarma ekiplerinin bu ihtiyaçların başında geldiğine dikkat çeken Başkan Kurt, “Yaklaşık iki yıl önce OBAK’ı kurarak Eskişehir’de bir adım attık. İyi bir çalışma sonucunda somut olarak ciddi görevler yapan bir kurum ortaya çıktı. Kahramanmaraş merkezli deprem sırasında yaptığı çalışmalarla başarılı bir sonuç elde etti. 18 canı enkaz altından kurtardı. Allah göstermesin bundan sonra Eskişehir’de bir felaket olduğunda, sürecin sivil toplum örgütleri tarafından organize edilmesinin yararlı olacağını düşünüyoruz. Resmi kurumlar işe başlamak için bir yerlerden talimat bekliyordu. Resmi kurumlar belirli prosedürü aşmadan işe başlayamıyor, ama sivil toplum örgütleri dernekler ve diğer çalışanlarla birlikte çok daha kolay hareket etme şanına sahip. O nedenle de bu işin yaygınlaşması gerektiğini düşünüyoruz. Hem OBAK’ın tanıtılması hem de bundan sonraki dönemde mahallelerde oluşturulacak gönüllülerle ne işler yapılabileceği konusunda akıl yürütmemiz gerekiyor. Birlikte değerlendirelim. Bizim, 23 mahallede mahalle meclisimiz, 17 mahallede de halk merkezimiz var” dedi.

PLAN VE PROGRAM ŞART
Toplantı ve çalışmaların halk merkezlerinde yapılabileceğinin altını çizen Başkan Kurt, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Her mahallenin de mutlaka sorunları olacak. Nasıl bir çalışma yapılırsa bu işi daha yaygınlaştırıp, sivilleştiririz. Felakete uğrayan örneğin deprem ya da yangına uğrayan insanların kurtarma çalışması yapması kadar zor bir şey yoktur. Bu işi bilen, profesyonelce yaklaşabilen, soğukkanlı bir biçimde olaylara müdahale edebilen insanları yetiştirmek gibi bir görevimiz olduğunu düşünüyorum. Çökmüş bir mahallede insanlar nerede, nasıl toplanacak bilmek gerekir. Katılan herkese teşekkür ediyorum. Bundan sonraki çalışmalarda OBAK ile birlikte eylem ve işlem yapma düşüncenize saygı duyuyorum. Teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum.”                 

GÖNÜLLÜSÜ SİSTEMİ KURULACAK
Başkan Kurt’un ardından kürsüye OBAK Ekip Lideri Ercan Temel çıktı. OBAK’ı kurarak kendilerine bu fırsatı tanıyan Başkan Kurt’a teşekkür eden Temel, toplantıya katılanlara OBAK’ın gerçekleştirdiği çalışmaları anlattı. Arama kurtarma ile ilgili bilgiler veren Temel, sadece enkazda değil, su üstünde ve altında, doğada ve kentsel alanda arama kurtarma çalışmaları yaptıklarını söyledi. Mahallelerde MAG adını verdikleri ‘Mahalle Afet Gönüllüsü’ sistemi kuracaklarını belirtti. 6 Şubat’ta meydana gelen ilk depremin ardından yaptıkları çalışmaları anlatan Temel, Antakya’nın Odabaşı Mahallesi Fuat Koku sitesinde gerçekleştirdikleri arama kurtarma çalışması hakkında bilgi verdi. Ardından toplantıya katılan gönüllülerin soruların cevaplandıran Temel, OBAK’a nasıl üye olunacağını da anlattı. OBAK’a üye olmak isteyen gönüllülerin, Odunpazarı Belediyesi’nin resmi web sitesi http://www.odunpazari.bel.tr’den üye olabileceklerini söyledi. Gönüllülerin “Kurumsal” sekmesi içinde yer alan  “benvarım”ı tıklaması gerektiğini ifade eden Temel, ardından da buradaki ön başvuru formunun doldurulması gerektiğinin altını çizdi. Katılımcılar toplantı sonrasında OBAK’a kayıt yaptırarak, OBAK gönüllüsü oldu. HM


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat