Europen 09 2022 Desktop

ARI YETİŞTİRİCİLERİNE EN ÖZEL EĞİTİM

Gündem 2 Şubat 2023 14:36
Videoyu Aç ARI YETİŞTİRİCİLERİNE EN ÖZEL EĞİTİM
A
a

Eskişehir’de Halk Eğitim Müdürlüğünce açılan arıcılık kursuna, bal üretmek isteyen vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Eskişehir Arıcılar Birliği Başkanı Bünyamin Yiğit, öncelikli olarak arıcı yetiştirmek olduğunu söyledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLMAK İSTİYORUZ
Daha önce kursa gitmemiş vatandaşlar için uygulamalı dersler yaparak eğitim vereceklerini ifade eden Yiğit, “Halk Eğitim Müdürlüğü’nce açılan kursumuzun 84 ders saati var ve 12 Mart tarihine kadar devam edecek. Çalışan vatandaşların da katılımını sağlamak amacıyla sadece Cumartesi ve Pazar günleri kursumuz olacak. Bizim bu kurstaki amacımız arıcı yetiştirmek. Eskişehir Arıcılar Birliği Başkanı olarak arıcı yetiştirmek istiyorum. Ama arıcılık usta çırak ilişkisiyle öğrenilen bir meslek olduğu için burada arıcı olarak tam detaylı olarak bilgi almaları mümkün değil. Yine de biz burada ana hatlarıyla arıcılığa bir adım atılmasını sağlayacağız. Kursiyerleri bilgilendireceğiz ve en azından kendilerine yetecek kadar arıcılık yapabilecek düzeye getireceğiz. Kursumuz teorik dersler üzerine açılmıştır ama bizim arıcı yetiştirmek gibi bir niyetimiz olduğu için uygulamalı çalışmalar da yapacağız. Hiç kurs görmemiş insanlara arı kovanı üzerinde işlem yaptıracağız, onlara eğitim vereceğiz. Dershanemize katılım oldukça güzel, kursiyerlerimiz de güzel, mantıklı sorular sordular. Şahsen durumdan oldukça memnunum. Eskişehir’de arı yetiştirilebileceğini tüm Türkiye’ye göstermek istiyoruz” dedi.

DOĞAL BAL YAPMAK İSTİYORUM
Kursiyer Sena Erdoğan, doğal besine ulaşmanın zor olması sebebiyle kendi bal üretimini yapmak istediğini belirtti. İlerleyen zamanlarda ticaret yapmayı da düşünebileceğini dile getiren Erdoğan, “İlk dersimiz çok güzel geçti, hocamız çok bilgili ve çok anlaşılır anlatıyor. Şahsen çok memnun kaldım. Şu anda doğal besine ulaşmak çok zor bu yüzden kendim doğal, temiz ve hijyenik bal yapmak istiyorum. Yakınlarımla birlikte tüketmek için bunu yapacağım. İlerleyen günlerde başarılı olursam ve becerebilirsem ticaretini yapmayı da düşünebilirim” ifadelerini kullandı. İHA


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat