ARIKÖY ’DE BAL HASADI YAPILDI

Gündem 12 Eylül 2021 17:27
Videoyu Aç ARIKÖY ’DE BAL HASADI YAPILDI
A
a

Odunpazarı Belediyesi’nin hayata geçirdiği Arıköy ’de 2021 yılı bal hasadı yapıldı. 2019 yılında üretim ve eğitim hayatına başlayan Arıköy’de 167 öğrenci-çırak 8 aylık eğitimini tamamlayarak mezun oldu.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Teorik ve pratik eğitimin beraber yürütüldüğü bu projenin mezunları, arıcılığa devam ederek projeyi taçlandırdı. Arıköy’den elde edilen ballar, geçen sene olduğu gibi Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un direktifi ile Halk Market aracılığı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılacak. Bal hasadı ve Arıköy’ün mevcut durumu ile ilgili bilgi veren Kırsal Hizmetler Müdürlüğü yetkilileri, Arıköy de öğrencilerin eğitiminde kullanılmak için 2020 yılında 50 adet olan kovan sayısını 2021 yılında 100 kovana çıkardıklarını belirtti. Arıköy’de eğitim kovanlarının 1. sınıf çiçek balları ile dolu olduğunu kaydeden yetkililer, bu kovanların sağımına başlandığını belirtti. Yetkililer Arıköy florasının zenginliğinden dolayı verimli bir bal sezonu geçirdiklerini bildirdi.

ARIKÖY FLORASINDA VERİMLİLİK ARTIYOR
35 dönüm üzerinde kurulu, içerisinden dere geçen doğal floraya sahip olan Arıköy florası geliştiriliyor. Arıköy’ün florasına 5 dönüm lavanta bahçesi, 3000 kök Gojiberry bahçesi ve 5 dönüm de arıotu eklenmesiyle Arıköy’ün verimliliği de arttı. 2021 yılı içerisinde Arıköy’e bal verimi yüksek ağaçların ekilmesi planlanıyor.

ARILAR MERSİN’DE KIŞLADI
Eskişehir’in sert kışlarının arılar üzerindeki olumsuz etkilerinden korunmak için 2020 kış sezonunda belediyeye ait kovanları Mersin’in Erdemli ilçesine götürdüklerini anlatan Odunpazarı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürü Rafet Burak Özen, bu sayede arıları çoğalttıklarını ve ılıman bölgede kış sezonunda arılarını güçlendirdiklerini ifade etti. Konu ile ilgili olarak, ilkbahar ile beraber Eskişehir de tabiatın uyanmasını müteakip arılarını ikiye katlayarak geri getirdiklerini söyleyen Özen, 2021 sezonuna güçlü giriş yaptıklarını bununda yavru ve koloni sağlığı olarak avantaj yarattığının altını çizdi. 

ARILAR ZEHİRLENİYOR
Arıların son derece hassas canlılar olduklarına dikkat çeken Özen, tarımdaki bilinçsiz, kontrolsüz ve gereğinden yoğun ilaçlamanın toplu arı ölümlerine neden olduğunu söyledi. Özen, arıların polinasyon yani tozlaşmadaki en önemli canlı olduğunu, doğal tarım uygulamaları ile ilaçlamadan kazanılan verim artışından çok daha fazlasının kazanılabileceğini belirtti.

EĞİTİMLER 2022’DE BAŞLAYACAK
Arıköy’de 2020 yılı içinde öğrenciler belirlenmiş, ancak dünya genelinde yaşanan koronavirüs salgını nedeni ile öğrenciler eğitime başlayamamıştı. Etkisi süren pandemi koşulları ve yasaklar nedeniyle 2021 yılında da eğitimlerine ara veren Arıköy teorik ve pratik eğitimlerine 2022 yılında başlamayı hedefliyor.  HM


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat