Europen 09 2022 Desktop

ARSEM ARAŞTIRMALARA KATKI SUNDU

Gündem 7 Ağustos 2022 16:02
Videoyu Aç ARSEM ARAŞTIRMALARA KATKI SUNDU
A
a

Anadolu Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Sakarya Üniversitesi iş birliği ile gerçekleştirilen Araştırma Seminerleri (ARSEM) Yaz Dönemi Eğitimleri tamamlandı.

EĞİTİMLER SUNULDU
ARSEM Yaz Dönemi Eğitimlerinin Anadolu Üniversitesi ayağında 10 ders ve 2 uluslararası panel gerçekleştirildi. Eğitimler dahilinde Gulf University for Science and Technology (GUST) ve İbn Haldun Ünivesitesi (IHU)’den Prof. Dr. Ekrem Tatoğlu’nun “Uluslararası Saygın Hakemli Dergilerde Yayın Yapma Stratejileri” başlıklı paneli, diğeri ise Oklohoma State Üniversitesi’nden Prof. Dr. Dursun Delen’in “Veri Bilimi ve Yapay Zekâ: Tarihsel Süreç ve Güncel Gelişmeler” başlıklı paneli katılımcıların yoğun ilgisiyle düzenlendi. 3 Haftada tamamlanan eğitimler, farklı üniversitelerden 20 öğretim üyesi tarafından gerçekleştirildi. ARSEM eğitimlerinde, eğitim bilimleri, turizm, iktisat, işletme ve maliye alanı başta olmak üzere farklı alanlardan 142 katılımcı eğitim aldı. Eğitimlere lisans ve lisansüstü öğrencilerin ile öğretim üyeleri ve araştırma görevlileri, araştırma kapasitelerinin ve yetkinliklerinin geliştirilmesi için katılım sağladı. Bu kapsamda katılımcılara teorik ve uygulamalı olarak nicel ve nitel araştırma yöntemleri eğitimleri sunuldu.

DERİNLEMESİNE İNCELENDİ
Anadolu Üniversitesi tarafından verilen eğitimlerde; “Sosyal Bilimlerde Örnekleriyle Özgün Araştırma Tasarlama ve Etkili Raporlama, Nitel Araştırma Desenleri ve Nitel Veri Toplama Teknikleri, R ile Uygulamalı Makine Öğrenmesi, Sosyal Bilimlerde TÜBİTAK Proje Yazım Eğitimi, Nitel Araştırmalar: Kuramsal Çerçeve, Tasarım ve Uygulama, Uygulamalı Doğrusal Zaman Serileri Analizi, Sosyal Bilimlerde IBM SPSS Statistics ile Veri Analizi Uygulamaları, Mplus ile İleri Düzey Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) Uygulamaları, Kuramdan Uygulamaya Nitel Veri Analizi, Sosyal Bilimlerde Ölçme Aracı Geliştirme ve Uygulama” konuları ele alındı.

ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ
ARSEM Yaz Dönemi Eğitimlerinin sona ermesi ile ilgili görüşlerini dile getiren Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal şunları söyledi: “ARSEM eğitimleriyle farklı disiplinlerden gelen araştırmacıların, araştırma kapasitelerine katkı vermeyi amaçladık. Bu kapsamda katılımcılara, iyi bir araştırma ve yöntem altyapısı sunuldu. Anadolu Üniversitesi olarak sunduğumuz bilgiler doğrultusunda verilen bilgilerin yanında uygulama yaptırarak katılımcıların verimliliğini de destekledik. Umuyorum ki ARSEM Yaz Eğitimlerine katılan her bir katılımcımız için süreç mutlu ve başarılı geçmiştir. Her bir katılımcımızı tebrik ediyor, verilen eğitimlerin kendilerine başarılı bir çalışma hayatı sunmasını diliyorum.” HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat