Europen 09 2022 Desktop

ASGARİ ÜCRET İÇİMİZE SİNMEDİ

Gündem 25 Aralık 2022 16:08
Videoyu Aç ASGARİ ÜCRET İÇİMİZE SİNMEDİ
A
a

Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak,, sendikasının Eskişehir Şubesi Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, 2023 yılı başından itibaren geçerli olacak asgari ücretin belirlendiğini, bu yıl komisyonda müzakereleri Türk-İş adına kendisinin yürüttüğünü belirtti.

GENEL KURUL HEYECANI
Türk Metal Sendikası Eskişehir 1 Nolu Şubesinin 4. Olağan Genel Kurulu Anemon Otel’de yapıldı. Bayram havasında geçen kongre Türk İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın katılımıyla gerçekleşti. Kongreye CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da katılım sağladı. Eskişehir ve çevre illerden gelen kongreye yüzlerce sendikalı gelirken, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’a destek sloganları atıldı. Büyük coşkunun hakim olduğu kongre tek liste ile gerçekleştirildi. Mevcut Başkan Orhan Demir güven tazelerken yaptığı açılış konuşmasında tüm emekçilerin insanca yaşadığı güzel günleri göreceğini inancının tam olduğunu söyledi.

ZORLU MÜZAKERE
Zorlu bir müzakere sürecinin sonunda geçen perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni asgari ücretin 8 bin 500 lira olarak açıklandığını ifade eden Kavlak, şunları kaydetti: "Hatırlayın, hem Türk-İş'te düzenlediğim basın toplantısında hem de son dönemde gerçekleştirdiğimiz şube genel kurullarında bir şey söylemiştim. Demiştim ki biz asgari ücretin insan onuruna yaraşır bir düzeyde olması için elimizden geleni yapacağız. İçimize sinen bir rakam olursa kararı imzalayacağız. Olmazsa, hiç kuşkunuz olmasın o masadan kalkacağız. İşte değerli arkadaşlarım, gelinen durumda o rakam bizim içimize sinmedi. Biz de işçi sınıfına, asgari ücretlilere, umutlarını bize bağlamış, alın terini bize emanet etmiş milyonların omuzumuza yüklediği sorumluluğa uyarak o masadan kalktık. Emekçilerin derdine derman olmayan, onları yoksullukla buluşturan böyle bir rakamın altına imza atmadık. O masada hepimizin canını yakan, bizi canımızdan bezdiren vergi oranları ile ilgili değişiklik de talep ettik. 'Bu adaletsizliği giderin, yeter artık canımıza tak etti' dedik. Bugün Türkiye'de ücretli çalışanlar üzerinde ağır vergi yükü var. Yılın başında aldığımız net ücret, vergi kesintileri nedeni ile ilerleyen aylarda giderek azalıyor. Her geçen yıl bizim ücretlerimizden eksiliyor. Eskiden ücretliler sabit gelirli olarak anılırdı. Bugün bu vergi sistemi ile artık biz azalan gelirliyiz."

GÜZEL GÜNLERİ GÖRECEĞİZ

Türk Metal Sen Eskişehir 1 Nolu Şubesi Başkanı Orhan Demir, “Geçtiğimiz sene asgari ücretin vergi dışı bırakılması konusunda büyük bir mücadele verdiniz. Verdiğimiz mücadeleye hepimiz şahidiz. Verdiğiniz mücadeleyle bırakın asgari ücreti tüm çalışanların kazandığı tarihi bir karara Türk İş adına öncülük ettiniz. Bugün ise canımıza yeten gelir vergisi ile ilgili verdiğimiz mücadelede de sonuna kadar arkasındayız. Türk İş neredeyse biz oradayız. Önümüzdeki süreçte büyük bir sabır ve heyecanla beklediğimiz 2023 dönemi toplu iş sözleşmesinde de üyelerimizin sıkıntılarını giderecek, beklentilerini karşılayacak büyük bir kazanım alacağımıza inancımız tamdır. Bu dönemde de Eskişehir Şubemiz her zaman olduğu gibi sendikasının yanında ve mücadele ateşini yakmaya her zaman hazırdır. Ekonomiye can veren, katma değer yaratan ülkemizi ayakta tutan tüm emekçilerin insanca yaşadığı asgari ücretle güvencesiz, kuralsız çalışan tüm emekçilerin sendikalı olduğu güzel günleri görmeyi temenni ediyorum. Eskişehir 1 Nolu Şubemizin 4. Olağan Genel Kurulu Ülkemize, şehrimize ve Türk Metal Sendikası camiamıza hayırlar getirmesini diliyorum” dedi. HM

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat