ASIRLIK SAATLER HAYAT BULUYOR

Gündem 9 Aralık 2021 15:51
Videoyu Aç ASIRLIK SAATLER HAYAT BULUYOR
A
a

Çocukluktan yetiştiği saat tamirciliğini 41 yıldır sürdüren ve asırlık saatleri yeniden çalışır duruma getiren Necmi Gövez, “Düzenli bakımı yapılan antika saatler 250-300 yıl yaşayabiliyor” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Günümüz teknolojisiyle mücadele eden antika saatler, meraklıları tarafından yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Uzun ömürlü olan antika saatler, yapıldığı dönemde kullanılan kaliteli malzemeler sayesinde asırlarca çalışabiliyor. Eskişehir’de yaşayan Necmi Gövez ise gönül bağı kurduğu antika saatlerle 41 yıldır yakından ilgileniyor. Çocukluğunda çırak olarak başladığı antika saat tamirciliğini severek yaptığını belirten Gövez, Eskişehir’de bulunan sayılı antika saat tamircilerinden birisi. Kendisine getirilen asırlık saatlerin tamirini ve bakımını yapan Necmi Gövez, mesleğinin geleceği için ise endişe duyuyor. Yeni neslin ilgisinin tamamen dışında kalan mesleğinde en genç ustaların 50’li yaşlarda olduğunu belirten 41 yıllık saat ustası, ölümsüz olan saat tamirciliğinin devamı için bir şeyler yapılmasını istiyor.

“EN GENÇ NESİL BİZ KALDIK”
Antika saat tamirciliğinin ölümsüz olduğuna inanan 55 yaşındaki Necmi Gövez, mesleğinin geleceği için çırak yetiştirmek istiyor. Bir çırağın usta olması ve her şeyi tam olarak yapabilmesi için uzun yıllar gerektiğini belirten Gövez, “Eski saatlerin tamirini ve bakımını yapıyorum. İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerde ustalarımız var ama yaşça hepsi bizden büyük. Artık çırak yetiştiremediğimiz için en genç nesil biz kaldık. Şuan en genç ustalar 50-55 yaşlarında. İnşallah bu işe el atarlar. Çıraklar yetişir, okullar açılır. Artık bu saatleri yaptıracak usta bulamıyorlar” dedi. İHA
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir