ATATÜRK'ÜN BİLECİK'E GELİŞİNİN 101'İNCİ YILI KUTLANDI

Gündem 6 Aralık 2021 16:38
Videoyu Aç ATATÜRK'ÜN BİLECİK'E GELİŞİNİN 101'İNCİ YILI KUTLANDI
A
a

Bilecik’te anlamlı bir etkinlik vardı. Atatürk'ün Bilecik'e gelişi ve Bilecik Mülakatı 101 yıl sonra yeniden canlandırıldı. Etkinlikte duygusal anlar da yaşandı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, 101 yıl önce 5 Aralık 1920'de Bilecik’e gerçekleştirdiği ve tarihe ‘Bilecik mülakatı olarak geçen ziyaret tiyatral bir gösteri ile canlandırıldı. Bilecik Valiliği, Bilecik Belediyesi, İl Kültür Turizm Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Şeyh Edebali Üniversitesi, ve TCDD ortaklığında gerçekleştirilen etkinlikte, 5 Aralık 1920 tarihinde T.B.M.M ve Hükümet Başkanı Mustafa Kemal Atatürk ile İstanbul (Osmanlı) Hükümeti tarafından görevlendirilen Dahiliye Nazırı Ahmet İzzet Paşa başkanlığındaki temsilcilerin Bilecik İstasyon Binasında bir araya geldiği anlar sahnelendi. 101 yıl sonra bir gösteri ile canlandırılan bu buluşma duygusal anlar yaşanmasına neden oldu. Etkinlikte ayrıca folklor gösterisi de sunuldu. İl Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan, “101 yıl sonra yeniden bu anın yaşanması adına anlamlı bir program icra ettik. Programımızda halk oyunları gösteri, şiir dinletisinin yanı sıra, İstanbul ve Ankara hükümetinin buluşmasını tiyatral bir gösterisini vatandaşlarımıza sunduk. Duygulu anlar yaşandı.  Bu anlamda emeği geçen tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Tiyatral anlamda ilk kez böyle bir etkinlik düzenlendi. İnşallah daha nicelerini halkımızla buluşturmaya devam edeceğiz” dedi.
Öte yandan programa Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin, Bilecik 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Vedat Çolak, İl Jandarma Komutanı Albay Muzaffer Sandal, BŞEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhami Yurdakul, İl Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan, AK Parti Bilecik İl Başkanı Serkan Yıldırım bazı ilçe belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir