ATÖLYELER KADINLARIN HAYATINA DOKUNDU

Gündem 9 Mayıs 2022 14:13
Videoyu Aç ATÖLYELER KADINLARIN HAYATINA DOKUNDU
A
a

2001 yılında “Her Ev Bir Atölye Olacak” fikriyle başlayan ESMEK, 21 yılda yaklaşık 124 bin kadına ücretsiz mesleki eğitim verdi. Kadınların iş hayatına atılmasına öncü olan kurslar sayesinde kendi işinin patronu olanlar ve eğitmenlik yapanlar başı çekti.

HER EV BİR ATÖLYE OLACAK
Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in kentte gerçekleştirdiği değişim ve dönüşüm sürecinin en önemli sonuçlarından biri de eğitim alanında oldu. “Şehir Eğitir” mottosu ile çalışan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat Meslek Eğitim Kursları (ESMEK), kurulduğu günden bu yana 7’den 70’e verdiği eğitimlerle 250 bine yakın Eskişehirlinin hayatına dokundu. Hoca kimliği ile eğitime çok önem veren Başkan Büyükerşen’in “Her Ev Bir Atölye Olacak” sloganı ile başlattığı ve halka ücretsiz bir şekilde eğitimde fırsat eşitliği sunan projesi 2001’den bugüne kadar aradan geçen 21 yılda çok önemli bir “Yaygın Eğitim Yuvası” haline geldi. Vardar İş Merkezi’ndeki bir odadan başlayan proje bugün 8 ayrı merkezi ile hizmet veriyor. 21 yıllık süreçte ise kadınların mesleki eğitime olan ilgisi de Türkiye’ye örnek bir yaygın eğitim modelinin de ortaya çıkmasını sağladı.

BİNLERCE KADIN YARARLANDI
Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığına bağlı Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat Meslek Eğitim Kurslarında (ESMEK), kurulduğu günden bugüne kadar yaklaşık 124 bin kadın mesleki eğitim aldı. Eğitim alanlar arasında kendi işini kuranların yanı sıra iş hayatına atılarak aile ekonomisine katkı sunanlar ve eğitmenlik yapanlar başı çekti. ESMEK’te halen modern ev dekorasyon ürünleri, keçe çalışmaları, deri tasarım ve işçiliği, doğal sabun yapımı, dokuma teknikleri, dolgu oyuncak, dövme keçe, dövme keçe modelleme, kadın giysileri dikimi, hediyelik eşya ve oyuncak, üç boyutlu dokuma, üç boyutlu şekillendirme, web tasarımı gibi 134 ayrı branşta eğitim veriliyor. aha önce işyeri açarak çalışma hayatına geçen kadın patronların yanı sıra pandemi sürecinde online satışların artması nedeniyle 200’den fazla kadın da online mağazacılık ile hem kendi ürünlerinin hem de çevresinde üretim yapan kadınların ürünlerinin satışlarını gerçekleştirdi.

BÜYÜKERŞEN’E TEŞEKKÜR
Kursiyer kadınlardan eğitim alanında çalışmak isteyenler ise çıraklık yaygın eğitim merkezinden eğitmenlik belgesini alıp yine ESMEK merkezlerinde öğretmenlik yaptı. Ayrıca, eğitim almış binden fazla kadın gönüllü eğitmenlik yaptı, atölye çalışmalarına destek olmaya devam etti. ESMEK ve bağlı merkezler dışında eğitim alan kadınlar, özel kurslar ve resmi kurumlarda da eğitmenlik yaparak iş hayatına atıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ise kadınların iş hayatında olmasına çok önem verdiklerini belirterek, “Eğitimde fırsat eşitliği ve kadınları meslek sahibi yapmaya yönelik açtığımız ESMEK çok kıymetli sosyal sorumluluk projesi haline geldi. Kadınların gerek çalışma hayatında, gerekse yönetici pozisyonunda olmaları çok önemli. ESMEK, bu alanda kendisini geliştirmek isteyenler için herkese eşit fırsatlar sunmaya devam edecek. Her zaman kadınlarımızın yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz” dedi. ESMEK yetkilileri, kurslara katılmak ve bilgi almak vatandaşların kendilerine 0222 220 76 88 - 0222 220 76 99 numaralı telefonlardan ulaşabileceklerini sözlerine eklediler. HM 
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir