Europen 09 2022 Desktop

AVCILIK SEKTÖRÜNDE HAREKETLİLİK AZALDI

Gündem 26 Ocak 2023 15:18
Videoyu Aç AVCILIK SEKTÖRÜNDE HAREKETLİLİK AZALDI
A
a

Mevsim normallerinin dışında seyreden hava durumunun balıkçılık ve avcılık sektörünü olumsuz etkilediğini belirten av malzemeleri satıcısı Mitat Gelici, “Kış aylarındaki sıcak havalar, doğadaki vahşi yaşam döngüsünü değiştirdi” dedi.

ÜLKEMİZE GÖÇ ETMEDİ
Son yıllarda Türkiye’deki sıcaklık artışlarının avcılık sektörünü olumsuz etkilemesi konusunda endişelerini dile getiren Mitat Gelici, “Artan bu sıcaklıklar, hayvanların vahşi yaşam döngüsünü değiştirdiği için avcıların avlanma fırsatlarını azaltıyor. Kış döneminde olması gerekenden daha erken bir zamanda üreyen av hayvanları ise bu azalmanın en önemli sebeplerinden biri. Yine iklim durumlardan ördek, kaz gibi av hayvanları ülkemize göç etmedi. Avcılar, durgun geçen bu dönemde daha az iş yaptığı için avcılık işletmelerinde talep azalmasına neden oldu. Bundan dolayı avcılık sektöründe hareketlilik azaldı” diye konuştu.

ERKEN ÜREME DÖNEMİ
Ülke genelindeki güncel hava durumundan dolayı deniz suyu sıcaklığının yükseldiğini aktaran Mitat Gelici, “Balıklar da diğer hayvanlar gibi yavrulama dönemi giriyor. Ancak şu an balıkların erken üreme dönemine girdiğini görmekteyiz. Bunun sonucunda en verimli geçmesi gereken dönemde ortalıkta yavruların olması karı azaltıyor. Daha şimdiden balıkların içerisinden havyar çıkıyor, bu beklenilen bir şey değil. Artan sıcaklıklar, balıkçılık sektörünün üretimini azaltmaya devam ettiği takdirde, balık fiyatlarının yükselmesine neden olabilir ve bu da tüketiciler için maliyet artışına sebep olacaktır” açıklamasında bulundu. İHA


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat