Europen 09 2022 Desktop

AYDAY: "İŞ BİRLİĞİNE HAZIRIZ"

Gündem 21 Şubat 2023 16:22
Videoyu Aç AYDAY: "İŞ BİRLİĞİNE HAZIRIZ"
A
a

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi, 20 Şubat 1956 tarihinde meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki Eskişehir depreminin 67’nci yıl dönümü dolayısıyla açıklamada bulundu.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Prof. Dr. Can Ayday yaptığı açıklamada, Eskişehir için 2 yıl önce hazırladıkları deprem raporunu tekrar gönderileceklerini ifade ederek, iş birliğine hazır olduklarını söyledi.

RAPOR TEKRAR GÖNDERİLECEK
1956 Eskişehir depreminin üzerinden 67 yıl geçtiğini hatırlaran Prof. Dr. Can Ayday, 1 kişinin hayatını kaybettiğini ve 20 kişinin yaralandığını söyledi. Eskişehir’in bugün kapladığı alanın genişlediğini ve yapılaşmanın Porsuk Nehri alüvyonu üzerinde olduğunu söyleyen Ayday, “Yeraltısuyunun yüzeye yakın olması depremin yıkıcılığını arttırıcı yönde rol oynamaktadır” dedi. Eskişehir’de yaşanacak olan depremin Kahramanmaraş depremi olarak adlandırılan deprem kadar büyük olmayacağını ancak 6.4 büyüklüğündeki değremin Eskişehir’de can kayıpları ve yıkımlara neden olacağını belirten Ayday, “Aralarında az farklar olsa da, son depremden etkilenen iller ile Eskişehir’in zemini benzerlikler göstermektedir. Depremlerin yıkımı büyüklüklerinin yanı sıra zeminin özelliğinden kaynaklanmaktadır.Türkiye’de içinden Aktif Fay geçen 24 il merkezi arasında Eskişehir ili de vardır. Bu konuda Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan rapor tam 2 sene önce Eskişehir’de başta vali ve belediye başkanları, milletvekilleri, kamu kurum yöneticileri olmak üzere herkese gönderilmişti. Yine rapor siz basın temsilcilerine sunulmuştu. Aynı rapor haftaya, 2 yıl önce gönderilen yerlere bir kez daha gönderilecektir. Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi olarak bu kez sorumluların raporu dikkate almalarını, deprem ve afet konularında yapmaları gerekli oldukları, yasalarda ve yönetmeliklerde yazılı olan sorumluluklarını yerine getirmelerini rica ediyoruz. Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi olarak yukarıda belirttiğimiz yerler ve kurumlara yardımcı olmaya, işbirliği yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha vurgularız” dedi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat