Europen 09 2022 Desktop

BAĞIŞLAR HUKUKA AYKIRI

Gündem 20 Şubat 2023 17:21
Videoyu Aç BAĞIŞLAR HUKUKA AYKIRI
A
a

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen depremzedeler için televizyon kanalları ile radyolar 'Türkiye Tek Yürek' ortak yayınıyla bağış topladı.

Adaletin Hukuku ve Parlamenter Demokrasi İdeali Platformu (AHPADİ) Dönem Sözcüsü Mehmet Ektaş, yapılan bağışları değerlendirdi.
 
Ektaş, “Hem Merkez Bankası hem de kamu bankaları ile ilgili genel bir tartışma var. Bu tartışmaların odak noktası 5414 sayılı Bankacılık Kanunu’ndan kaynaklanıyor. Kanunun 59’uncu maddesinde bağış düzenlenmiş. Bu madde kapsamında, ‘bankalar öz sermayelerinin binde 4’ünü geçmeyecek şekilde bağış yapabilirler’ hükmü var. Ancak bu hüküm bankalara doğrudan doğruya bağış yapma yetkisi vermiyor. Bu hüküm emredici bir hüküm değil. Sadece onlara böyle bir hakkı tanıyor. Hükmün uygulamaya geçebilmesi için varsa özel kanunlarına ve ortaklık sözleşmelerine bakmak gerekiyor. Merkez Bankası 1211 sayılı kanunla kurulmuş olan bir bankamız. Özüne baktığımızda Merkez Bankası’nın kuruluş kanununda hiçbir maddesinde bağışla ilgili bir hüküm söz konusu değil. Dolayısıyla Merkez Bankası’nın kuruluş kanununda yer almayan bir hüküm çerçevesinde bağış yapması söz konusu dahi olamaz. Bu açıdan Merkez Bankası’nın yaptığı bağış hukuka aykırı” dedi. HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat