BANKALARA ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR

Gündem 29 Temmuz 2022 18:22
Videoyu Aç BANKALARA ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR
A
a

Bankalar tarafından uygulanan kredi faizleri ve kısıtlayıcı uygulamalarla ilgili açıklama yapan Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Celalettin Kesikbaş, tüm Türkiye’de olduğu gibi Eskişehir’de de banka kredilerine erişimde ciddi sıkıntıların yaşandığını belirtti.

FAİZ ORANLARI ÇOK YÜKSEK
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından yapılan ve firmaların kredi taleplerinin karşılanmadığını ifade eden açıklamalara katıldıklarını söyleyen Kesikbaş, bankalarca çıkarılan yüksek maliyetlerin önüne geçilmesi gerektiğini belirterek istihdam, üretim ve yatırım için bankaları daha duyarlı olmaya davet etti. ESO Başkanı Kesikbaş yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. “Eskişehir’de sanayicilerimizden finansmana erişim konusunda ciddi şikayetler alıyoruz. Kredilere ulaşılsa bile faiz oranlarının çok üst seviyelerde olduğunu görmekteyiz. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu döviz varlığı olan şirketlerin TL kredi kullanımına sınırlama getiren kararlar almış, sonrasında olumlu bir adım atılarak bu kısıtlayıcı kararlarda bazı esnemeler yapılmıştı. Ancak ne yazık ki finansman maliyetlerinin pahalılığı konusunda bir gelişme yaşanmadı.”

SORUMLULUKLAR DÜŞMEKTE
Burada bankalarımıza da önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. Özellikle Exim ve reeskont kredilerinde genişleme sağlanmalıdır. TOBB Başkanımız Sayın Hisarcıklıoğlu’nun da belirttiği gibi, firmaların kredi talepleri karşılanmıyor veya çok yüksek maliyetler çıkarılıyor. Üretim, istihdam, yatırım için bankaları daha duyarlı ve yapıcı olmaya davet ediyoruz.
 
BU SÜRECİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ
Ülke olarak zor bir dönemden geçildiğinin altını çizen Kesikbaş, “Özellikle üreticilerin ihtiyacı olan kredilere ulaşım konusunda çok ciddi sıkıntılar yaşanmakta. TCMB faizleri düşürmesine rağmen ticari kredi faizleri son 4 yılın zirvesinde. Merkez Bankası verileri haziran başında %49,3 olan toplam kredi büyümesinin %39,3’e indiğini gösteriyor. Ticari kredi büyümesinin hız kesmesi finansmana erişimin giderek zorlaştığının bir göstergesi. Elbette her zaman ifade ettiğimiz gibi uzun vadeli ve sürdürülebilir yapısal ekonomik tedbirlerle sanayicimizin önünün açılmasını beklemekteyiz. Bankalarımız da dahil tüm aktörler bir araya gelerek bu süreci birlikte aşmayı ümit ediyoruz” dedi. HM


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat