Europen 09 2022 Desktop

BARINMA SORUNU İÇİN ACİLEN HAREKETE GEÇMELİYİZ

Gündem 16 Şubat 2023 15:24
Videoyu Aç BARINMA SORUNU İÇİN ACİLEN HAREKETE GEÇMELİYİZ
A
a

Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, Kahramanmaraş’ta gerçekleşen ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından gerçekleşen göç ve doğurabileceği sonuçlarla ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Başkan Kumru, Eskişehir’in kapılarının sonuna kadar açık olduğunu belirterek, “Medeniyet kenti ve Atatürk’ün bizlere emaneti Hatay’ımızı, Kahramanmaraş’ımızı, Adıyaman’ı ve diğer kıymetli illerimizi yaşatmamız gerekiyor. Tarihiyle, coğrafyasıyla, şanlı geçmişiyle ve birçok kültürün varlığıyla ülkemizin çok önemli bölgelerini kaderine terk etmemeliyiz. Devlet kurumlarımızın, belediyelerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın bir an önce harekete geçerek en yakın zamanda öncelikle bölgede konteynır kentler gibi yeterli sayıda geçici barınma alanları yaratarak bu kadim kentlerimizi terk edilmiş şehir olma tehlikesinden kurtarması gerekiyor. Alt yapı hizmetleri acilen yerel yönetimlerin katkısıyla onarılarak hizmete girmelidir.” dedi.
Kalıcı konutların yapılması için kurumların seferber olması gerektiğini söyleyen Başkan Kumru, “Elbette kalıcı konutların yapımına hızlıca başlanmalı  ve mümkün olan en kısa sürede şehirlerimizin eski çok kültürlü, aktif hayatına dönmesi sağlanmalıdır. Bölgedeki çocuklarımızın psikolojik destek ve eğitim görecekleri sağlıklı ve güvenilir alanlar yaratılmalı.  Hastalarımız için bakım alanları ve ilaç temini sorunsuz hale getirilmelidir. Elbette bölgeyi terk eden depremzede vatandaşlarımız ilk etapta en iyi şekilde misafir edeceğiz fakat bu misafirlik kısa sürmelidir.  Vatandaşlarımız en iyi şartlar sağlanarak memleketlerine yerleşebilmeli ve bölgenin dokusu korunmalıdır. Odunpazarı kent Konseyi olarak bizler de bu süreci yakından takip ederek eksiklikleri tespit etmek başta olmak üzere psikologlar, avukatlar, pedagoglar gibi gönüllülerimizle depremzedelerimizin yanındayız. Bu süreçte her türlü yönlendirme ve danışma hizmeti vereceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.” dedi. HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat