BASIN ÖZGÜR BIRAKILMALI

Gündem 3 Eylül 2021 18:52
Videoyu Aç BASIN ÖZGÜR BIRAKILMALI
A
a

CHP’nin gazeteci kökenli Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, CHP’nin açıkladığı ‘Ağustos ayı Basın Özgürlüğü Raporda’ basın kuruluşları ve gazetecilere yönelik saldırı ve engellemelerin artarak devam ettiğini söyledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Çakırözer, “Zaten gazetelere, televizyonlara, internet sitelerine her tür haksız hukuksuz baskı ve sansür var. Gazeteciler saldırıya uğrarken, görev yapmaları engellenirken, tek adam yönetiminin hala yeni yasaklar getirme arayışı inanılır gibi değil. Türkiye’nin yeni yasaklara değil basın özgürlüğünün tam ve eksiksiz uygulanmasına ihtiyacı var” dedi. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) yaptığı haber nedeniyle ‘hakaret’ suçundan hapis cezasına çarptırılan Hataylı gazeteci Halit Basık'ın ifade ve basın özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmeden kararına dikkat çeken Çakırözer, “Bu özgürlükçü karar ışığında TCK’nın hakaret ve Cumhurbaşkanına hakaret suçlarına hapis cezası öngören hükümlerinin artık kaldırılması hukukun üstünlüğünün gereğidir” çağrısında bulundu.
CHP’nin gazeteci kökenli Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Ağustos ayı basın özgürlüğü raporunu açıkladı. Rapora haberleri, sosyal medya paylaşımları nedeniyle gazetecilere açılan soruşturmalar ve RTÜK tarafından televizyon kanallarına verilen cezalar damgasını vurdu. Çakırözer’in hazırladığı rapora göre 10'dan fazla gazeteci saldırıya uğrarken, RTÜK 6 televizyon kanalına 9 farklı  ceza uyguladı.  HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat