BEDELİNİ HALK DEĞİL, HAZİNE ÖDEMELİ

Gündem 3 Aralık 2021 15:44
Videoyu Aç BEDELİNİ HALK DEĞİL, HAZİNE ÖDEMELİ
A
a

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, döviz kurundaki artış nedeniyle yerel yönetimlerin yurtdışından aldıkları kredilerin geri ödemelerinin büyük sıkıntıya neden olduğunu belirterek, kur farkı nedeniyle oluşan zararın hazineden karşılanması için TBMM’de çağrıda bulundu.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
CHP’Lİ BELEDİYELERDE 21 MİLYAR KUR ZARARI 
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Avrupa’dan aldığı kredilerin Türk lirası karşılıklarının nasıl arttığını milletvekillerine tablo ile gösteren Çakırözer, “Eskişehir Büyükşehir Belediyemizin Eskişehirlilere hizmet için Avrupa'dan aldığı kredilerin bugün geri ödemesi vardı. 3,3 milyon dolar ve 2,4 milyon euro borç ödediler. 15 Aralık’ta da 811 bin dolar ödeyecekler. Bu ödemeler için bir ay önce 1 Kasım tarihinde, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen 66 milyon 137 bin lira ayırmıştı. Ama otuz gün sonra, işte bugün, bu borcun toplamı 92 milyon 229 bin liraya yükseldi. Sadece 30 günde kur farkı nedeniyle Eskişehirlilerin bütçesinden 26 milyon lira çalındı” dedi. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin yeni aldığı 40 milyon euro diğer kredi için de dört ayda tam 200 milyon liralık kur zararı oluştuğuna dikkat çeken Çakırözer,  “Yani Eskişehir Büyükşehir Belediyemizdeki 5 bin çalışanımızın 2022 yılında alacakları maaşlarının toplamı kadar bütçemiz daha şimdiden eridi” dedi. Çakırözer kur farkı nedeniyle İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir’in de aralarında bulunduğu büyükşehir belediyelerinin toplam 21 milyar lira kaybının olduğunu belirtti.

İLÇELERDE YATIRIM DURDU 
Çakırözer ilçe belediyelerinin de kurdaki artış nedeniyle zorluk yaşadığını belirterek şunları söyledi:  “Eskişehir'de Odunpazarı, Tepebaşı Belediyelerimiz 2022 bütçelerini hazırlamıştı. 450-460 milyon lira yaklaşık 57 milyon dolara denk düşüyordu. Daha yıl başlamadan 32 milyon dolara düştü bütçeleri. ‘Damat bey’ olsa ‘Dolarla mı maaş alıyorsun, sana ne?’ derdi ama iş öyle değil! Kur artınca her şeyin fiyatı artıyor. Demir, kereste, beton, hepsi yüzde 150, yüzde 200 artmış durumda, yatırımlar durdu. Belediye başkanlarımız sabah bakıyor borcu artmış; öğlen bakıyor, yine artmış.”

HAZİNE KARŞILASIN 
Çakırözer TBMM’deki konuşmasında belediyelerin kur farkından doğan zararının hazine tarafından karşılanması çağrısında bulunarak, şunları söyledi:  “İki yıllık pandemi döneminde zaten belediye bütçelerini kestiniz. Yetmedi, Eskişehir'de belediyelerimizin aşevi hesaplarına bile el koydunuz. Geçmediğimiz yollar, uçmadığımız havalimanları için 5'li çeteye döviz cinsinden takır takır ödeme yapıyorsunuz ama belediyelerimizin hizmet, yatırım bütçeleri her gün eriyor, yok oluyor; hiç sesiniz çıkmıyor. Sarayın beceriksizliğinin bedelini halkımıza ödetemezsiniz. CHP'lisi olsun, Ak Partilisi olsun belediyelerin kur farkı kaynaklı zararları hazine tarafından karşılanmalıdır, prim ve vergi borcu gibi ödemeleri silinmeli, ötelenmelidir.”

SİMİT BİLE YARIM SATILIYOR
Hayat pahalılığı, işsizlik, yoksulluk nedeniyle Türkiye’de yurttaşların zor durumda olduğunu söyleyen Çakırözer, “Ülke yönetilmiyor, ülke savruluyor. Türkiye yanıyor. Asgari ücreti Çin'in bile altına indirdiniz. Vatandaşı kara kışta ucuz ekmek kuyruklarına mahkûm ettiniz. Çay-simit hesabıyla iktidara gelenler, simit bile yarım yarım satılıyor ülkede haberiniz var mı?” diye konuştu.

BAŞKAN BÜYÜKERŞEN’DEN DESTEK
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Milletvekili Çakırözer’in meclisteki tepkisini sosyal medyadan destek vererek, “Hükümetin yürütmekte olduğu ekonomi politikalarının sonucu olan döviz kurlarındaki artış, belediyelerimizi de derinden etkilemekte, bu yük bizlere değil, vatandaşımıza yüklenmektedir. Milletvekilimiz Sayın Utku Çakırözer'e bu sorunlarımızı TBMM kürsüsünden dile getirdiği için teşekkür ediyorum. Daha önce de ifade ettiğim üzere belediyelerimizin kur kaynaklı zararı mutlaka Hazine tarafından karşılanmalıdır” dedi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir