Europen 09 2022 Desktop

BEKLENTİYİ KARŞILAMADI...

Gündem 19 Ekim 2022 15:02
Videoyu Aç BEKLENTİYİ KARŞILAMADI...
A
a

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cemevi başkanlığı kurulacağını açıklaması üzerine Eskişehir Hacı Bektaş Veli Vakfı Derneği Ve İnanç Kurulu tarafından açıklama yapıldı. Açıklamada Alevilerin beklentisinin karşılanmadığı dile getirildi.

Eskişehir Hacı Bektaş Veli Vakfı Derneği Ve İnanç Kurulu üyeleri bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Gündem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Alevi Bektaşi kültür ve cemevi başkanlığı” kurulacağına yönelik açıklamasıydı. Aleviler adına konuşan Ali İhsan Akyol Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözlerini değerlendirdi. 

SORUNLAR DEVAM EDİYOR
Akyol, AK Parti hükümetinin 21 yıl gibi sürede Türkiye’nin en önemli sorunlarını ve o sorunlar içerisinde yer alan Alevilerin sorunları da çözebileceğini ama sorunların devam ettiğini aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının beklentiyi karşılamadığını dile getiren Akyol, “Cemevleri de ibadethane kabul edilmeli ve anayasal ve yasal güvenceye sahip olmalıydı. Eğer bütçeden inançlara para ayrılıyorsa Sunni'liğe ayrılan milyarlarca hazine yardımının aynı şekilde, Alevi, Şii ve diğer inançlara da ayrılmalı ve hakkınca verilmelidir. Hz . Muhammed'in uyguladığı ve sevgili peygamberimizden aldığı ilim ile 5 yıllık Devleti yönettiği dönemde Hz Ali'nin uyguladığı ve tekrar ettiği temel ilke, bugün islam coğrafyasında en çok ihtiyaç duyulan ilke olmaya ne yazık ki devam ediyor. Bu ilke "devletin dini adalettir" ilkesidir. 21.yüz yılda her inanç kendi ibadethanesinin giderlerini, inanç önderlerinin ve hizmet edenlerin maaşlarını kendilerinin ödemesini ve nihayetinde bütçeden ayrılan bu önemli paranın eğitime, sosyal yardımlara, bilime ve teknolojiye ayrılmasını istiyoruz. Yok eğer illede bütçeden inançlara pay ayrılacaksa,bu pay hakkaniyet içerisinde her inanca asgari bir ölçüde ayrılmalıdır. İsraf, şatafat ve lüks islam dininde olduğu gibi bütün dinlerin temel kurallarına ve insanlığın tüm değerlerine aykırı olduğu için bunlardan mutlaka kaçınılarak yardımlar yapılmalıdır. Devletin üst yönetim kadrolarında bugün hala hiçbir Alevi vatandaşa görev verilmemesi, var olanların tasfiye edilmesi yine hepimizin bildiği acı gerçeklerdir. Ayrıca dergahlarımızın asli sahiplerine geri verilmesi ve yasal güvence altına alınmasını istiyoruz” diye konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat