BEŞ MİLYONUN ÜZERİNDE GÖÇMEN VARDI

Gündem 19 Aralık 2021 17:16
Videoyu Aç BEŞ MİLYONUN ÜZERİNDE GÖÇMEN VARDI
A
a

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, "Ülkemizde bugün itibarıyla 5 milyonun üzerinde 190 farklı uyruktan insana ev sahipliği yapıyoruz." dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Valiliği koordinesinde İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından "Kültürlerin Buluşma Noktası Türkiye" ana temasıyla Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Yerleşkesi Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen "Uluslararası Göçmenler Günü" etkinliğine katılan Çataklı, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin gölgesinin sınırlarının çok ötesine düşen bir ülke olduğunu söyledi.
Çataklı, göç hareketlerini yönetmek adına yapılan çalışmalar devam ederken Suriye krizi sonrasında artan insan hareketliliği karşısında da gerek kurumsal gerekse mevzuat alanında verdiği hızlı tepkilerle tüm dünyaya Türkiye'nin örnek olduğunu vurguladı. "Ülkemizde bugün itibarıyla 5 milyonun üzerinde 190 farklı uyruktan insana ev sahipliği yapıyoruz" diyen Çataklı, "Temel insan hakları ve kamu düzeni ve güvenliği arasındaki hassas dengeyi göz ardı etmeyen, çağdaş göç yönetimi anlayışımız sayesinde, bu insanlar yıllardır toplumumuzla uyum içinde yaşamlarını sürdürüyorlar." ifadelerini kullandı.

“ALANIN DIŞINA ÇIKMIŞ DURUMDA"
Siyasi istikrarsızlık ve sosyo-ekonomik eşitsizlikler de dahil olmak üzere göçün ve insan kaçakçılığının altında yatan nedenlerle mücadele etmeden göç sorununa çözüm bulmanın mümkün olmayacağını kaydeden Çataklı, şunları bildirdi: "Dolayısıyla, uluslararası iş birliğinin ve külfet paylaşımının önemini hatırlamak gerekiyor. Tüm göçmenler için güvenli ve insan onuruna yaraşır bir hayatı mümkün kılmak için çalışmalarımıza devam edeceğimizi 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü vesilesiyle bir kez daha ifade etmek isterim. 2010 yılında Suriye'nin nüfusu 21.3 milyondu. Bugün bu nüfusun yaklaşık 3 milyon 750 bini İdlib'de, 2 milyon 100 bini Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı Harekat bölgelerinde olmak üzere yaklaşık 6 milyonu Suriye içinde ama Suriye rejimin kontrol ettiği alan dışında, Türkiye'nin dış güvenliğini sağladığı alanda yaşıyor. Yine, 3 milyon 700 bini Türkiye'de yaşıyor. 700 bin ile 1 milyonu Ürdün'de, bir o kadarı da Lübnan'da, 300 bini Irak'ta, 1 milyona yakını da Avrupa'da. Yani 7 milyonu da Suriye'nin dışında yaşıyor. Dolayısıyla 21.3 milyon nüfusun 13 milyonu rejimin kontrol ettiği alanın dışına çıkmış durumda. Bir ülke düşünün 21 milyonun 13 milyonu evini, yurdunu, vatanını terk etmiş durumda."

“YAŞAMAYA DEVAM EDECEKTİR"
Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız da göçün ve göçmenlerin çağın en önemli insanlık meselelerinden biri olup, küresel ölçekte siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda uluslararası ilişkilerin ve ülkelerin politikalarının temel belirleyicisi haline geldiğini vurguladı. AA


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir