Europen 09 2022 Desktop

BİLİME KULAK VERİN

Gündem 27 Şubat 2023 11:27
Videoyu Aç BİLİME KULAK VERİN
A
a

TMMOB İKK Sekreteri Yahya Kaya, yaşanan deprem felaketinin ardından bölgede bilimsel veriler ışığında hazırlanmayan her yeni imar projesinin deprem riskini geleceğe taşıyacağını ve insan hayatını tehdit etmeye devam edeceğini söyledi. Kaya, “Geleceğimiz ve kurtuluşumuz bilimdedir” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
TMMOB Eskişehir İKK, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ilde büyük yıkım ve can kaybına yol açan depremler ve deprem sonrası süreçle ilgili açıklamada bulundu. Açıklamaya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Levent Özbunar, Makine Mühendisleri Odası Başkanı Nezihe Hanecioğlu da katıldı. TMMOB İKK Sekreteri Yahya Kaya, deprem felaketinin üzerinden yaklaşık 3 hafta geçmesine rağmen bölgede kalan depremzedelerin barınma, tuvalet ve temizlik sorunun devam ettiğini söyledi. Kaya, “Afete hazırlık ve afet sonrası yapılması gerekenler konusundaki ihmalkârlığı çok ağır sonuçlara yol açanlar, başarısızlığının üstünü örtmek için bir yandan kendisine yönelik eleştirileri dile getiren kuruluş ve kişileri suçlayıp tehdit ederken, diğer yandan da bölgenin yeniden imarına ilişkin projelerle kural tanımaz faaliyetlere devam ediyor. Milyonlarca kaçak binayı imar aflarıyla sisteme dahil edenler ve bunu yaparken de' biz vatandaşla helalleşirken, vatandaş bir de mühendise mimara para vermesin diyerek bilime sırtını dönenler şimdi de sorumlu arıyorlar” dedi.

İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI
Eskişehir’in de güvenlikli ve daha yaşanabilir şehir olması için çaba göstermeye devam edeceklerini söyleyen Kaya, “Odalarımız kendi uzmanlık alanlarında önemli uyan, bilinçlendirme, eğitme, kurumlarla iş birliği ve toplumsal duyarlılık geliştirme konularında çabalarını sürdürüyor. Bu çabayı daha da güçlendirmekte kararlıyız. Ülkesi ve kentinin geleceği için kaygı duyan tüm kesimleri bilimin ve tekniğin sesini duymaya ve güç vermeye çağırıyoruz. Geleceğimiz ve kurtuluşumuz bilimdedir” şeklinde konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat