Europen 09 2022 Desktop

BİNALARI EVLATLARIMIZA MEZAR YAPTILAR

Gündem 20 Şubat 2023 16:06
Videoyu Aç BİNALARI EVLATLARIMIZA MEZAR YAPTILAR
A
a

Kahramanmaraş merkezli depremlerde 11 ilde evleri yerle bir olan on binlerce yurttaş deprem bölgelerinden farklı şehirlere göç etti. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir’de depremzede yurttaşları ziyaret ederek yaşadıklarını dinledi.

KIZIMIZ İÇİN EKİP GETİRDİK

Adıyaman'da deprem nedeniyle çöken apartmanın enkazı altında kalarak hayatını kaybeden Besni İcra Müdürü Eskişehirli Melike Arıyürek’in ailesi Çakırözer’e yaşadıklarını şöyle anlattı:  “Deprem olduğunu öğrenir öğrenmez Eskişehir’den Adıyaman’a yola çıktık. Oraya vardığımızda arama kurtarma çalışmaları yapan hiçkimse yoktu. İlk iki gün Vali burada kaybımız yok diyerek yardımları Adıyaman dışına yönlendirdi. İkinci günden sonra gelen yardımları da Adıyaman Merkeze yönlendirdiler. Biz de Eskişehir’den yakınlarımızdan 9 kişilik inşaat işçilerinden oluşan yıkım ekibi istedik. Ekip Adıyaman’a geldi ve onların sayesinde kızımızın cenazesini enkazdan alabildik.” 

OTELİN AĞIR HASAR RAPORU VAR İDDİASI

Malatya Büyükşehir Belediyesi Voleybol Takımı oyuncularından Eskişehirli Milli Voleybolcu Emincan Kocabaş  Malatya’da kaldığı otelde 11 arkadaşıyla birlikte enkaz altında kaldı. Çakırözer’in dinlediği Kocabaş ailesi, oğullarının kaldığı otelin kentsel dönüşüme girdiğini ve otel için ağır hasarlı raporunun olduğunu belirterek, “Malatya’ya gittiğimizde enkazın başında bir tane bile arama kurtarma ekibi yoktu. Depremden üç gün sonra oraya gelen maden işçileri oğlumuzu çıkardı. Oraya gittiğimizde öğrendik ki evlatlarımızın kaldığı otel için ağır hasarlı raporu varmış, otelin yıkım kararı olduğu halde evlatlarımızın orada kalmasına izin vermişler. Ayrıca belediye kendi sporcularının sigortasını bile yapmamış. O oteli evlatlarımıza mezar ettiler! Ama biz bu ihmallerin peşini bırakmayacağız. Adalet yerini bulana kadar bunların hesabını soracağız” dedi. 

ÖNLEM ALMADILAR
Ziyaretleri sonrasında açıklamalarda bulunan CHP’li Çakırözer ise, “Deprem bölgelerinde de, farklı şehirlerde de acıların, feryatların tarifi imkansız. Aileler Eskişehir’den deprem bölgesine evlatlarını, yakınlarını almak için gidiyor ama bir tane bile arama kurtarma ekibine ulaşamıyor. Ailelerin yaşadığı çaresizlik yürekleri yakıyor. Gerekli önlemler alınsa, gerekli denetim, hazırlık yapılsaydı belki de bugün bu kadar can kaybı, bu kadar yıkım olmayacaktı. Yaraların sarılması için hep birlikte seferber olmalıyız.” dedi.  HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat