BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİN 7. DİLİ TÜRKÇE OLSUN!

Gündem 16 Aralık 2021 16:08
Videoyu Aç BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİN 7. DİLİ TÜRKÇE OLSUN!
A
a

Uluslararası Türk Dili Günü Etkinliği’ne Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nâbi Avcı da katıldı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Nâbi Avcı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz ile 2010 yılında birlikte başlattıkları Türkçe Konuşan Ülkeler Milli Komisyonları Toplantıları'nın yeni bir açılımı niteliğinde olan bugünkü etkinliğin öneminden bahsetti. 
Vilhelm Thomsen’in Göktürk Yazıtları’nı çözdüğünü ilan ettiği 15 Aralık tarihinin Uluslararası Türk Dili Günü olarak kutlanması münasebetiyle yapılan etkinlikte Nâbi Avcı, bir öneriyle konuşmasına devam etti: Birleşmiş Milletler’in  7. Resmî Dili olarak Türkçe’nin kabul edilmesi için yapılacak müracaata,  UNESCO Danimarka Millî Komisyonu’nu da ortak ederek, İskandinav etki alanından istifade edilebileceğini; böylece İskandinav UNESCO Millî Komisyonları’nın da işin içine katılmasının kolaylaşacağını ifade etti. Ülkemizde de başta Millî Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türk Dil Kurumu, Yunusemre Enstitüsü, Maarif Vakfı, Türk Dünyası Vakfı ve üniversitelerimiz başta olmak üzere resmî ve sivil paydaşlarla bu gayretlerin tabana yayılması gerekliliğini vurguladı. 

TÜRKÇE HAK EDİYORDU!
Türkçe’nin Birleşmiş Milletler’in resmî dilleri arasına alınması için kadirşinas halefi Prof. Dr.Öcal Oğuz’un sürdürdüğü girişimlerden duyduğu memnuniyeti dile getiren Avcı, Türkçe’nin bunu çoktan hak ettiğini sözlerine ekledi. Üç dönem önce, Paris’te UNESCO Genel Konferansı’nda Millî Eğitim Bakanı olarak yaptığı konuşmasına İngilizce başlayıp sonra Türkçe devam ettiğini hatırlatan Avcı, konuşmasından sonra kendisini hararetle tebrik eden ülke temsilcilerinin çokluğundan da anlaşıldığı üzere bu konuda uluslararası desteğin çok net ortaya çıkacağını vurguladı. Nitekim, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu’nun Afrika ülkeleri ve daha sonra da Güneydoğu Avrupa Ülkelerinin katılımıyla gerçekleştirdiği toplantılarda da Türkiye’ye ve Türkçe’ye hatırlı öncelik verildiğini anlatan Nâbi Avcı, bu konuyu gündemde tutmak ve basında yer almasını sağlamak için herkese, her düzeyde görevler düştüğünü belirtti. Prof. Dr. Nâbi Avcı, yakın bir gelecekte, Birleşmiş Milletlerin 7. Resmî Dili olarak Türkçe’nin kabul edildiği bir toplantıda buluşmak temennisiyle sözlerine son verdi. HM


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir