Europen 09 2022 Desktop

BİZ TALEBE GÖRE HAREKET ETTİK

Gündem 5 Ekim 2022 16:18
Videoyu Aç BİZ TALEBE GÖRE HAREKET ETTİK
A
a

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, son günlerde kamuoyunda imar planlarında yaya bölgesi görünmesine rağmen, “Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi Odunpazarı bölgesi Kemal Zeytinoğlu Caddesi ve bağlantılı sokakları trafiğe kapatarak esnafı ve vatandaşı mağdur ettiği” yönündeki kamuoyunu yanıltıcı haber ve yorumlara ilişkin detaylı bir açıklama yaptı.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA
Büyükşehir Belediyesi, tarihi bölgenin yayalaştırılmasına yönelik ilk adımın 2011 yılında Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı döneminde Odunpazarı Belediyesi Meclisi’nden alınan karar ile başladığını hatırlatarak açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Odunpazarı Kentsel Sit Alanındaki Sokaklarda Koruma Amaçlı İmar Planı Revizyonunun İmar Planı Açıklama ve Hüküm kısmında ‘Odunpazarı Kentsel Sit Alanının, araç trafiğine kapatılmasında bölgede yaşayanların istekleri doğrultusunda karar verilmiştir. Bu amaçla araç dolaşımına sınırlama getirilmiştir. Böylece, gündüz saatlerinde özellikle Kemal Zeytinoğlu Caddesi üzerinde oluşan ve bölgenin dokusuna zarar veren araç trafiği yasaklanmıştır. Odunpazarı Kentsel Sit Alanı içerisinde ulaşım esas olarak yaya ulaşımıdır’ denilmiştir. Bölgenin yayalaşmasına yönelik kararlara uyulması ve uygulanması şart olan imar planlarına işlenmiştir.

TURİZM BÖLGELERİNDE UYGULANIYOR
Kemal Zeytinoğlu Caddesinin araç trafiğine kapatılması talebi; İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Şoförler ve Otomobilciler Odası, Odunpazarı Belediye Başkanlığı, EBB Zabıta Dairesi Başkanlığı, Trafik Şube Müdürlüğü ve UKOME Şube Müdürlüğünün temsilcilerinden oluşan UKOME Alt Komisyonu’nda da 09.06.2017 tarihinde incelenmiş ve UKOME Genel Kurulu’na sevk edilmiştir. 21 Haziran 2017 tarihli UKOME Genel Kurulu toplantısında 2017/6 sayılı yukarıda bahsedilen karar, oy birliğiyle kabul edilmiştir. (Yayalaştırma projeleri aynı zamanda Eskişehir Ulaşım Ana Planı (EUAP), Stratejik Plan ve Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı (SUMP) gerekliliklerindendir.) Kaldı ki, bu tür düzenlemeler, dünyanın bütün turistik kentlerinde yapılagelmektedir.

ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GELDİ
21 Haziran 2017 tarihli UKOME Genel Kurulunda, bölgenin yayalaştırılmasına yönelik son karar 5 yıl önce alınmasına rağmen, dünyayı ve ülkemizi etkisine alan koronavirüs (COVİD-19) pandemisi, sokağa çıkma yasakları ve esnafların işyerlerini açamaması nedeniyle başlayan ekonomik sıkıntılarla birlikte gelen talepler üzerine geçici olarak ertelenmiştir. Büyükşehir Belediyemiz pandemi sürecinde de esnafımızın yanında olmuş, imkânlar ölçüsünde tüm desteğini sunmuştur. Odunpazarı Kentsel Sit Alanı içinde kalan Kemal Zeytinoğlu Caddesi Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyemiz tarafından hayata geçirilen birbirinden değerli projeler ile bölge turizm açısından çekim merkezi haline gelmiştir. Bölgenin üst kısmında, turist otobüsleri dahil diğer lastik tekerlekli araçlar için Büyükşehir Belediyesince büyük ölçekli, ücretsiz açık otoparklar yapılmıştır.  Pandemi etkisinin geçmesi, kısıtlama ve yasakların kaldırılması, yaşanan turizm hareketliliği ile bölgede oluşan araç ve yaya trafiğindeki sorunlar, şikayetler giderek büyümüştür. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat