Europen 09 2022 Desktop

BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Gündem 5 Aralık 2022 16:36
Videoyu Aç BOYUN EĞMEYECEĞİZ
A
a

29 Ekim Kadınları Derneği Eskişehir Şubesi tarafından, 5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı tanınmasının 88’inci yıldönümü nedeniyle yürüyüş düzenlendi.

5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı tanınmasının 88’inci yıldönümü nedeniyle 29 Ekim Kadınları Derneği Eskişehir Şubesi tarafından Yunus Emre Halk Çarşısı’ndan Vilayet Meydanı’na yürüyüş düzenlendi. Kadın bandonun da eşlik ettiği yürüyüş sonrası Vilayet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

VİTRİNLİK OLMAYA DEVAM EDİYOR
Daha sonra açıklama yapan 29 Ekim Kadınları Derneği Eskişehir Şube Başkanı Sibel Erenoğlu, “Partilerin yönetim organlarını erkekler dolduruyor.  Kadın temsili ve vitrinlik olmaya devam ediyor. Partiler, kadınları siyasi özne olarak görmedikçe, karar organlarında eşit temsili sağlamadıkça, kota anlayışını terk edip, fermuar sistemi ile her iki cinse eşit seçilme hakkı tanımadıkça sorunun çözümü olanaklı görünmüyor. Dünyada yapılan işlerin yüzde 70’ni yapmalarına karşın refahtan, ancak yüzde 1 oranında yaralanabilen, siyasette yüzde 10’nun altında temsil edilen kadına yasa üzerinde hak vermek yetmiyor. Bütüncül politikalarla, olumlu ayırımcılık yaparak, fırsat öncelikleri sağlayarak özel önlemlerle temsilde adaleti sağlamak gerekiyor. Siyasette eşitliği kim sağlayacak? Bu sorunun yanıtı, kadınlardır. Mücadele eden, boyun eğmeyen, evde, işte, sokakta sesini yükselten ve siyaset başta olmak üzere her türlü eşitsizliğe “Hayır!” demeyi bilen kadınlar. Sorunu çözecek olanlar, sorunun sahipleridir. Bu nedenle alanlardayız. Bu nedenle dayanışma içindeyiz. Biliyoruz ki mücadele kazandırır. Eşitlikçi bir dünyayı yaratmak için siyasetin de kadın işi olduğunu mutlaka kanıtlayacağız” ifadelerini kullandı. 


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat