BU ADALETSİZ CEZALAR DERHAL SİLİNSİN!

Gündem 4 Temmuz 2022 15:32
Videoyu Aç BU ADALETSİZ CEZALAR DERHAL SİLİNSİN!
A
a

Çifteler ilçesine bağılı Doğanay, Ortaköy, Yenidoğan ve Alikan köylerinde yüzden fazla çiftçiye İl Tarım Müdürlüğü tarafından 40 bin ile 170 bin lira arasında değişen miktarlarda para cezaları gönderildi. CHP’li Utku Çakırözer bölgeye giderek cezaların affedilmesi için seslerini duyurmaya çalışan çiftçileri dinledi.

DOĞANAY KÖYÜNÜN TAMAMI CEZALI!
Cezaların mera alanlarına ekim gerekçesiyle kesildiği belirtilirken, yıllardır ekim yapmayan ya da on yılardır ailesinden kalan alanlara ekim yapan çiftçilere de ceza gönderilmesi tepkilere neden oldu.  Doğanay Mahalle Muhtarı Bayram Öztürk mahalledeki 105 kişinin neredeyse tamamına ceza kesildiğini belirtirken, “Buradaki yerlerin hepsi babalarımızdan, dedelerimizden kalan yerler. Şimdi mera diye ceza kesmişler” diye konuştu. Ortaköy Mahallesi Muhtarı Ramazan Taşel ise, “Böyle bir ceza olamaz. Zaten millet perişan durumda. Çiftçi üretemiyor, zor durumda. Mazot gübre, elektrik kaç para olmuş. Ekmek kaç para olmuş… Bu cezaları yazarken bunları düşünen olmamış mı” diye tepki gösterdi.

MİLLETVEKİLİNDEN ÇAĞRI
Bölgeyi ziyaret ederek çiftçileri dinleyen CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Tarım ve Orman Bakanlığı’na ve Eskişehir Valiliği’ne çağrıda bulunarak cezaların affedilmesini istedi. Eskişehir’in önemli miktarda buğday, arpa, pancar üreten bir bölge olduğuna dikkat çeken Çakırözer, “Biryandan ülkede tahıl sıkıntısı yaşanıyor. Buğday, arpa ithal ediliyor. Hatta ithal edilecek buğday bulunamıyor. Bu yüzden ekmek fiyatı 5 liraya çıktı. Bir yandan ise  üreten çiftçiye ‘niye ektin?’ diye 80 bin, 100 bin, 170 bin lira ceza kesiliyor. Köylülerin neredeyse hepsine ceza gelmiş. Kimi yılardır hiç ekmemiş,  kiminin atadan kalma tarlasının ortasına mera demişler ceza kesmişler. Ortada adaletsiz bir uygulama var”  dedi.

GÖZDEN GEÇİRİLMELİ
TBMM’de çıkarılan torba kanunlarda başta iktidar ile iş yapan müteaahitler olmak üzere birçok kesime vergi affı ve benzeri imtiyazlar sağlandığına dikkat çeken Çakırözer, “Katili,hırsızı, yolsuzluk yapanı, vergisini ödemeyeni affeden, mera alanları tarım dışı işler için talan edenlere sesini çıkarmayan iktidar başka hiçbir şey kalmamış gibi gözünü çiftçinin üç kuruşluk ekimine dikmiş. Tarım Bakanlığı’na, Eskişehir Valiliğimize çağrıda bulunuyorum.  Bu çiftçileri değil cezalandırmak, bu dönemde ürettikleri için alınlarından öpmeniz lazım. Ödülendirmeniz lazım. O nedenle derhal bu adaletsiz cezalar gözden geçirilmeli ve bu dönem için mutlaka hepsine af getirilmeli,  silinmelidir” dedi. HM


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat