BU ÜCRETLERLE GEÇİNİLMEZ!

Gündem 3 Temmuz 2022 15:00
Videoyu Aç BU ÜCRETLERLE GEÇİNİLMEZ!
A
a

Temmuz ayında asgari ücrete zam yapıldı ve 5 bin 500 liraya çıkarıldı. Yeni asgari ücret ile ilgili düşüncelerini sorduğumuz vatandaşlar, “İnsanlar kesinlikle geçinemez bu ücretle. Diğer harcama kalemlerine zam yapılmazsa ya da zamlar geri alınırsa geçinilir ancak” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, net asgari ücretin yaklaşık yüzde 30 artışla 4.253 TL’den 5 bin 500 TL’ye çıkartıldığını açıkladı. İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Erdoğan, “İşçi başına devletimiz işverene de 100 lira destek verecektir” dedi. Yeni asgari ücretle ilgili görüşlerini sorduğumuz Eskişehirli vatandaşlar, 5 bin 500 lirayla geçinmenin mümkün olmadığını söyledi. Vatandaşlar, geçinebilmek için maaş zamlarından önce hayat pahalılığının önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Fatih Toker

“Peşinden de zamları bekliyoruz. Bu zam oranlarında yine düşük. Paramız eriyor günden güne. Ben dövizle kıyaslıyorum. Kur bu kadar yüksek olduktan sonra asgari ücreti istedikleri kadar artırsınlar pek bir etkisi olmayacak. İnsanlar kesinlikle geçinemez bu ücretle. Hele ki tek çalışıyorsa, kira ödüyorsa çok zor. Keşke hiçbir zam olmasa da eski asgari ücret olsaydı. Keşke alım gücümüz eskisi gibi olsaydı.”

Ertuğrul Eğercioğlu

“Rakam gayet iyi, gayet güzel. Hükümet vereceğini verdi. Bundan sonrası nasıl olsun ki? 5 bin 500 lirayla geçinilebilir. İsteyen geçinir. Aşırı masraf yapmadıktan sonra gayet güzel geçinir. Zaten aralık ayının sonunda asgari ücrete yine zam gelecek. İnsanlar bunlarla yetinsinler. Bu devlet hepimizin. Herkes parasına göre harcama yapsın.”

Bedri Tuncer

“İnsanlar bu parayla geçinemez. 5 bin 500 lirayla nasıl geçinilecek? Eğer herhangi bir yerden, aileden yardım almıyorsa nasıl geçinecek? Yetmez. Elektriği, suyu, doğal gazı, telefonu, mutfak masrafı derken yetmez. Diğer harcama kalemlerine zam yapılmazsa ya da zamlar geri alınırsa geçinilir. Yarın doğal gaza yüzde 25 zam yapılırsa bu parayla gel de geçin.”

Zübeyde Tuncer

“Zaten şimdi zam gelecek her şeye. 5 bin 500 lirayı almadan her şeye zam gelecek bu ay. Peynir aldım 2 hafta önce. Geçen tekrar gittim 10 lira zam gelmiş yine. Asgari ücret 10 bin lira olsa bile yetmez. Pazara çıkıyorum 8 lira, 10 lira her şey. Bir biber 15 lira olur mu? Artık insanların taneyle alması lazım. Burada sürünüyor insanlar.”

Kazım Yakışan

“Rakamlar normal de diğer zamlar çok fazla. Kira fiyatları, marketteki fiyatlar yüksek. O yüzden düşük yine bu para. İnsanlar geçinemez bu parayla. En azından açlık sınırında bir ücret verilebilirdi. 6 bin 391 lira şu an açlık sınırı. Olanla yetineceğiz, yapacak bir şey yok. Keşke her şey sabit olsa. BU şartlarda geçinilmez çünkü. Kolay değil.”
Kaynak : HABER: MELTEM KARAKAŞ
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat