Europen 09 2022 Desktop

BÜYÜK ESERLERE İMZA ATTI

Gündem 27 Şubat 2023 16:40
Videoyu Aç BÜYÜK ESERLERE İMZA ATTI
A
a

Nurbiye Uz Desen ve Tasarımlar – Yaratıcı Desen Dersleri Üzerine Makaleleri adlı kitap Dorlion Yayınları tarafından okurlara sunuldu. Kitapta heykeltıraş, rölyef sanatçısı olan Prof. Dr. Nurbiye Uz’un önemli ders notları yer alıyor.

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde Prof. Öğretim Üyesi ve dekan yardımcılığı görevini yürütürken 7 Mart 2021’de yaşama veda eden Nurbiye Uz’un makalelerinden oluşan kitap Dorlion Yayınları tarafından hazırlandı. Desen derslerine yönelik makalelerin yer aldığı eserde Prof. Dr. Nurbiye Uz’un üç makalesi bulunuyor. Eskişehirli Uz’un ‘yaratıcı desen’ hakkında kendi dersinde uyguladığı çalışma örneğini temel alarak oluşturduğu özgün makaleler, sanat eğitimi alan öğrencilere yol gösterecek. Kitabın ikinci bölümünde ise sanatçının desen ve tasarımlarından seçilen örnekler yer alıyor. 

BÜYÜK ESERLERE İMZA ATTI
‘Şehit Hava Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel’ ve ‘Atatürk ve Havacılar’ olmak üzere çok sayıda anıtsal çalışmalara, anıtsal büstlere, rölyeflere ve dış mekan heykel uygulamalarına imza atan Eskişehirli Nurbiye Uz’un anıt heykelleri birçok şehirde de yerini aldı. ‘Şehit Hava Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel’ adlı eseri Eskişehir Köprübaşı’nda bulunuyor. Nurbiye Uz 1991-2021 yılları arasında 150’den fazla ulusal ve uluslararası karma sergide yer aldı. HM1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat