Büyük skandal: PCR testleri karıştı!

Gündem 29 Mart 2021 11:36
Videoyu Aç Büyük skandal: PCR testleri karıştı!
A
a

Eskişehir Şehir Hastanesi’nde yaşanan olayda, 180 kişinin koronavirüs test sonuçları karıştı. PCR testleri karışan ve test sonucu negatif olup pozitif olduğu belirtilen hastalar tedavi altına alınırken, test sonucu pozitif olup negatif olduğu söylenen hastalar ise evlerine gönderildi. Yapılan hata nedeniyle Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Şehir Hastanesi’nde yaşanan olayda, 180 kişinin corona virüs test sonuçları karıştı. PCR testleri karışan ve test sonucu negatif olup pozitif olduğu belirtilen hastalar tedavi altına alınırken, test sonucu pozitif olup negatif olduğu söylenen hastalar ise evlerine gönderildi. Yapılan hata nedeniyle Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi.
Şehir Hastanesi’nde geçen Perşembe günü yaşanan olayda, PCR testi için hastaneye giden 180 kişinin test sonuçları karıştı. Sonucu aslında pozitif olan hastalara negatif olduğu belirtilerek evlerine gönderildiler. Test sonucu aslında negatif olan hastalara da test sonuçlarının pozitif olduğu söylenerek ya hastaneye yatış işlemleri ya da gerekli ilaçları yazılarak evlerine gönderildiği öne sürüldü.

VERİ GİRİŞİNDE HATA YAPILDI
Koronavirüs testi için numunelerin 90’lı gruplar halinde işleme tabi tutulduğu öğrenilirken, test sonuçlarının girildiği programda ‘tümünü pozitif olarak işaretle’ ya da ‘tümünü negatif olarak işaretle’ seçeneklerinin mevcut olduğu, testlerin sonuçlarını sisteme giren görevlinin 90’lı bir grubun tümünü pozitif, 90’lı diğer grubu ise negatif olarak işaretlediği öne sürüldü. Sisteme bu şekilde yanlış veri girilmesi sonucu vatandaşlara da yanlış bilgi verildiği iddia edildi. Bu durumda pozitif olan kimi hastalara ‘negatif’, sonucu negatif olan şahıslara da ‘pozitif’ dendi. Test sonuçlarını kontrol etmesi gereken hastanenin test işlerinden sorumlu başhekim yardımcısı ve Halk Sağlığı Başkanlığı görevlisi çarpıcı sonuçları fark etmedi. Test sonuçlarındaki şaşırtıcı sonuçlar fark edilmiş olsaydı skandal da yaşanmamış olacaktı.

YANLIŞLIK FARK EDİLDİ
Yapılan yanlışlık olaydan yaklaşık 3 saat sonra anlaşıldı. Test sonuçlarının karıştığı anlaşılmasından sonra hastalar filyasyon ekipleri tarafından tek tek aranarak durum kendilerine iletildi. Test sonucu pozitif olan hastaların evlerine filyasyon ekipleri giderek gerekli kontrolleri yapıldı. Durumu iyi olmayan hastalar, ambulansla hastanelere kaldırıldı. Durumları iyi olan hastalar ise karantina altına alındı. Bazı hastalara ise olaydan bir gün sonra ulaşabildi. Bu süre zarfında test sonucu aslında pozitif olup negatif olduğu gerekçesiyle eve gönderilen hastalar, hastalığı da birçok kişiye bulaştırdılar.

DURUMU AĞIRLAŞANLAR OLDU 
Yapılan hatada, test sonucu negatif olduğu belirtilerek evine gönderilen koronavirüslü hastalardan bazısı ise durumlarının ağırlaşması üzerine tekrar hastaneye gitmeleri üzerine test sonuçlarının pozitif olduğu gerçeği ile karşı karşıya kaldılar. Hastalardan durumu ağır olanlar hastanede yatarak tedavi altına alındılar.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Eskişehir’de PCR testlerinin karışması sonucu yaşanan olaylar nedeniyle Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

HASTA VE YAKINLARI TEPKİ GÖSTERDİ
Yaşanan PCR test yanlışlığına tepki gösteren bazı hasta ve hasta yakınları ise tepkilerini sosyal medyadan duyurmaya çalıştı. Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı sosyal medyadaki paylaşımlarında etiketleyen hasta ve hasta yakınları şu paylaşımlarda bulundular:
Sevilay Küçük: Anneme de aynı şekilde 15.10da arayıp pozitifsiniz dediler 2saat sonra negatifsiniz dediler. Sağlıkta olacak olay mı bu’
Cahide Güney: '@saglikbakanligi. Önce pozitifsin diye aranıp iki saat sonra da negatifsin yanlış bakmışız diyen bir ekip ile karşı karşıyayız! Üstelik evde covid pozitif olan bir birey mevcutken ve bu birey nasıl olsa o da pozitif diyerek önlemi bırakıyor..! Şaka gibisiniz..'
Burak Küçük: '15.10'da PCR testiniz pozitif dediğiniz hasta 130 Dakika sonra nasıl Negatife dönebiliyor? Üstelik evde maske ve mesafe kuralına uymanıza artık gerek yok dedikten sonra nasıl negatif diyebiliyorsunuz bu nasıl bir saçmalık açıklama istiyorum @saglikbakanligi'

BU CİDDİ BİR DURUM
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de test sonuçlarında yapılan yanlışlığa sosyal medya aracılığıyla tepki gösterdi. Çakırözer de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Eskişehir Valiliği’ni etiketleyerek yapmış olduğu paylaşımda, ‘#Eskişehir'de çok sayıda yurttaşımızın #COVİD testleri yanlış açıklanmış! Çok ciddi bu durum karşısında saatlerdir resmi bir açıklama dahi yok! Bu vahim hata ile ilgili inceleme başlatılmalı, kamuoyu bilgilendirilmeli. Hatanın tekrarı önlenmeli. @eskvaliligi @drfahrettinkoca’ ifadelerine yer verdi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat