BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

Gündem 23 Mart 2021 18:54
Videoyu Aç BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ  OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI
A
a

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi olağanüstü toplandı. Toplantıda ESGAZ'ın tüm genel kurul toplantılarında ve yönetim kurulunda belediyeyi temsil etmek üzere Yılmaz Büyükerşen'e yetki verildi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi Mart ayında olağanüstü toplandı. Yılmaz Büyükerşen başkanlığında toplanan meclis oturumunda tek konu gündeme geldi. Esgaz - Eskişehir Şehiriçi Doğalgaz Dağıtım Ticaret ve Taahhüt Anonim Şirketi'nin tüm genel kurul toplantılarında ve yönetim kurulunda Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'ni temsil etmek üzere Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in yetkilendirilmesi ile ilgili konu görüşüldü.

MECLİSTEN YETKİ ALMASINA GEREK YOK
Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan ve durumun hukuka aykırı olduğunu söyleyen Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “AKP ve hükümet belediye meclislerini çalışamaz hale getirmek istiyorsa bunu açıkça ortaya koymalıdır. Belediye Başkanları halkın oylarıyla seçildi. İşi değiştirmeye çalışıyorlar. Esgaz’ın yaptığı bunun tamamen dışında bir şey. Türkiye'de hukuku savunacaksak her alanda bu mücadeleyi yapmak zorundayız. Halkın oylarıyla seçilen belediye başkanı belediyeyi her ortamda temsil eder. Bunun için meclisten yetki almasına gerek yoktur” dedi.

OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ
AK Partili Orhan Durmuş ise konuyla ilgili şöyle konuştu: “Hükümetimizin belediye meclislerini çalıştırmamak gibi bir düşüncesi asla olamaz. Meselenin bize göre iki boyutu olabilir. Birincisi, bazen kurulla hukuki normların biraz katı bir şekilde yorumlayabiliyorlar. Bazen bankalardan kredi almak konusunda meclis kararı istenebiliyor. Evet bize göre de gereksizdir ama olabiliyor."
AK Partili Murat Özcan, konunun ateşli tartışmalara  gitmesine gerek olmadığını belirtti. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’de oy birliği ile yetki verilmesi nedeniyle Büyükşehir Belediye Meclis üyelerine teşekkür etti. Konuşmaların ardından ilgili madde oy birliğiyle kabul edildi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat