Europen 09 2022 Desktop

Camiler ve Din Görevlileri Haftası kutlandı

Gündem 12 Ekim 2022 19:32
Videoyu Aç Camiler ve Din Görevlileri Haftası kutlandı
A
a

Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Eskişehir İl Müftülüğü tarafından tören düzenlendi. Törende Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ülke genelinde din görevlileri arasında yapılan çeşitli alanlardaki yarışmalarda dereceye giren din görevlileri ve hayır sahiplerine ödülleri verildi.

Eskişehir Dini İhtisas Merkezinde gerçekleştirilen törene Vali Erol Ayyıldız’ın yanı sıra Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı ve Diyanet Akademi Başkanı Kadir Dinç, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Arif Hamdi Sazak, Vali Yardımcısı Salih Altun, Odunpazarı Kaymakamı Ömer Ulu, Tepebaşı Kaymakamı Mustafa Yılmaz, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ercan Atasoy, İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, İl Müftüsü Bekir Gerek, din görevlileri ve ilgililer katıldı.

Kur’an-ı Kerim Tilaveti, sela okunması ve sinevizyon gösterisinin yer aldığı törende konuşan Vali Ayyıldız, bu sene ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı ve Mevlid-i Nebi Haftasını “Peygamberimiz, Cami ve İrşat” teması ile idrak etmenin heyecanı içinde olduklarını ifade etti.

Vali Ayyıldız, konuşmasının devamında şunları söyledi: “İrşad yani ‘doğru yolu göstermek’ denildiğinde ilk aklımıza gelen Sevgili Peygamberimizdir. Kur’an-ı Kerim’de Allah Resulü Müslümanlarla birlikte tüm insanlık için üsve-i hasene, yani en güzel örnek olarak gösterilmiştir. Peygamberimizin Medine’ye hicret ettikten sonra ilk iş olarak inşa ettirdiği Mescid-i Nebevî başta olmak üzere bütün camiler, müslümanların ilk okulu, toplumun manevi merkezi, milletin umudu konumundadırlar. Buna en canlı örnek sesleri hâlâ kulaklarımızda çınlayan 15 Temmuz gecesi minarelerimizden verilen selalardır. Öyle karanlık bir gecede yükselen sela sesleri ile aziz milletimiz vatanımızı bölmek isteyen hainlere karşı uyarılmış birlik ve beraberliği ile de gerekli cevabı vermiştir.

Görev alanı sadece camiler ve mahalleleri ile sınırlı olmayan din görevlilerimiz yurt içinde ve yurt dışında görev alarak insanî yardım çalışmalarında, eğitim faaliyetlerinde, insanlar arasındaki anlaşmazlıkların çözümünde, milli bünyemize yabancı sapkınlıklarla mücadelede de çok önemli roller üstlenmektedirler. Diyanet camiamız toplumda meydana gelen bozulmaların sadece müsebbiblerini değil tüm toplumu etkileyeceği bilinciyle irşat görevini büyük bir titizlikle sürdürmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle Hazreti Peygamberi, Ehlibeytini, ashabını bir kez daha selam ve salat ile yâd ediyor, şefaatine nail olmayı diliyoruz. Bu anlamlı haftalar vesilesi ile yapılan faaliyetlerin hayatımıza güzel farkındalıklar katacağına inanıyorum. Yarışmada dereceye giren din görevlilerimizi tebrik ediyor, camileri inşa ve ihya eden hayırseverlere, ömrünü din hizmetine adayan din görevlilerimize sevgi, saygı ve şükranlarımı sunuyorum. İl müftüsü Bekir Gerek ise yaptığı konuşmada, “Yedi gün 24 saat mesai mefhumu gözetmeksizin büyük bir fedakarlıkla şehrimizdeki manevi değerleri en yüksek seviyede tutmak için gayret eden, doğumdan ölüme insanlarımıza dokunan ve büyük bir aşkla, şevkle din hizmetini gerçekleştirmek üzere çalışan tüm din görevlilerimizin camiler ve din görevlileri haftasını canı gönülden tebrik ederim. Bugün hayır sahiplerimiz var. İl genelinde cami hizmetlerimize, din hizmetlerimize, eğitim hizmetlerimize katkı veren kardeşlerimiz var onlardan Allah razı olsun. Onların yardımları ile altyapı hizmetleri oluşturuluyor, din görevlileri olarak bizlerde buralarda vatandaşlara karşı hizmetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Ayrıca yarışmada değişik kategorilerde dereceye giren din görevlilerimizi de kutluyorum. Başta Sayın Valim olmak üzere tüm katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmalardan sonra Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı ve Diyanet Akademi Başkanı Kadir Dinç, “Hz. Peygamber’in İrşad ve Camii Merkezli Medeniyetin İnşası” konulu konferans verdi.

Tören, Vali Erol Ayyıldız ve diğer protokol üyelerinin dereceye giren din görevlileri ile hayır sahiplerine ödül ve plaketlerini vermesiyle sona erdi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat