Europen 09 2022 Desktop

CEMEVİ İSMİ GERİ PLANDA TUTULUYOR

Gündem 9 Ekim 2022 15:10
Videoyu Aç CEMEVİ İSMİ GERİ PLANDA TUTULUYOR
A
a

Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı hakkında değerlendirmelerde bulunan Eskişehir Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Derneği Başkanı Mahsuni Ilgın, Cemevi isminin geri planda tutulup kültür veya kültür merkezinin öne çıkarılmasının doğru olmadığını söyledi.

SORU İŞARETLERİ VAR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde 'Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı açılacağı duyuruldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Eskişehir Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Derneği Başkanı Mahsuni Ilgın, Cemevi isminin geride tutulup kültür veya kültür merkezinin öne çıkarılmasının doğru olmadığını söyledi. Kısmen bir kazanım olsa da Cemevi kelimesinin geri planda tutulduğunu bu nedenle samimiyet konusunda kafalarında soru işareti olduğunu belirten Ilgın, “Alevilerin sözlerini, ifadelerini, yaşam tarzlarını ve inanışlarını daha rahat ifade edebilmeleri içinde özellikle İçişleri Bakanlığı’nın yürüttüğü ya da Kültür Bakanlığı’nın yürüttüğü değil de Diyanet’in içerisinde ya da Diyanet’e bağlı bir kol olarak da bir masanın, bir odanın kurulması gerektiğini söylüyorduk” dedi.

KÜLTÜR MERKEZİ DİYORLAR
Ilgın, “Tabi ki sonuç olarak bu son bahsettiği kültür merkezi kavramı, bir masanın oluşturulması, söz hakkının verilmesi gibi durumda bizim Eskişehir olarak düşündüğümüz de Alevi toplumunun kültür merkezi kavramı evet bir nebze doğru ama kültür merkezi olarak değil direkt Cemevleri olarak ifade edilmesinin daha doğru olduğunu düşünüyoruz. Çünkü kültür merkezi gibi kavramı içine koyduğunda biz anlayabiliyoruz ama Cemevi kelimesinin daha geri planda kalması gerektiğini düşündükleri için bu şekilde kültür merkezi kavramını kullandıklarını düşünüyoruz. Çünkü aynı zamanda Cemevi kelimesinin bizim ibadethanemiz olduğunu ve bu ibadethane olarak kabul edilmesi gerektiğini de vurguladığımız için geri planda tutuluyormuş gibi geliyor bize. Ve bahsettiği bu açıklamanın yine Eskişehir olarak konuştuğumuzda derneğimiz olarak konuştuğumuzda çok samimi bulmuyoruz. Samimi gelmiyor. Kısmen bir kazanım mıdır evet kazanımdır, doğrudur. Ama bu yeterli değildir” diye konuştu. HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat