Europen 09 2022 Desktop

ÇEVRE YOLU KANAYAN YARAMIZ!

Gündem 4 Eylül 2022 17:02
Videoyu Aç ÇEVRE YOLU KANAYAN YARAMIZ!
A
a

ES TV ekibi her hafta mahallelerin nabzını tutmaya devam ediyor. ES TV Orhangazi Mahallesi Muhtarı İhsan Çağlar ve vatandaşlara mikrofon uzatarak istek ve taleplerini dinledi.

ES TV Mahallenizde ekibi bu hafta Orhangazi Mahallesindeydi. Mahalle muhtarı İhsan Çağlar, mahalleden geçen çevre yolunun ölümlü kazalara yol açmasından dert yanarak, “2014’ten beri benim kanayan yaramdır. Orada ölümlü kazalar oldu” diye konuştu.

YOLLARIN YAPILMASI LAZIM

ES TV ekibi her hafta mahallelerin nabzını tutmaya devam ediyor. ES TV Orhangazi Mahallesi Muhtarı İhsan Çağlar ve vatandaşlara mikrofon uzatarak istek ve taleplerini dinledi. Orhangazi Mahallesinin yeni gelişmekte olan bir mahalle olduğuna dikkat çeken Muhtar İhsan Çağlar, “Yollarda yapılacak yerlerimiz var. Zamanında yapılan taşlar alt zemine yapılmadan konulmuş, ezilen yer var. ‘Buradan araba nasıl geçiyor?’ denilecek vaziyette sokaklarımız var. Bazı sokakların komple yeniden yapılması lazım. Zamanla yapılır belki ama bizim ihtiyacımız şu an yapılması” dedi.

SPOR KOMPLEKSİ İSTİYORUZ
Mahallede genç nüfusun fazla olduğunu fakat bir spor kompleksi dahi olmadığını belirten İhsan Çağlar, “Mahallemde bir spor kompleksi yok. Gençlerimizin oynayabileceği voleybol, hentbol gibi sporları yapabileceği bir yer yok. Bunları dile getirince bizim altımızda bulunan botanik, regülatör gibi parklar söyleniyor ama oralarda da bu tarz faaliyetlerin yapılması için uygun koşullar yok” diye konuştu.

GENÇLERİ BATAĞA SÜRÜKLÜYORLAR
Eskişehir Emniyet Müdürüne seslenen ve mahallede yasaklı madde satışı yapmak isteyenlerin olduğunu ileri süren İhsan Çağlar şunları söyledi: “Mahallemizde ki gençleri deyim yerindeyse batağa sürükleyen insanlar var. Emniyete buradan seslenmek istiyorum. Eroin, kokain, kenevir gibi şeylere sürüklenmeye başladılar. Her iki ün günde bir gelip diyalog kuruyorlar ama temizleyemedik. Bu bizim kanayan yaramız. Gençlerimiz kaybedersek çok şeyi kaybederiz.”

ULAŞIM KOLAYLAŞTIRILMALI

Ulaşımla ilgili ciddi sorunları olduğunu belirten ve özellikle Eskişehir Şehir Hastanesi’ne giderken iki vasıta değiştirmeleri gerektiğini vurgulayan Muhtar Çağlar, “Genelde yapılacak yollar, çöp konteynırları, spor kompleksi ile ilgili şeyler geliyor. Orhangazi kıyıda kalan bir mahalle. Buradan şehir hastanesine gitmek için 2 vasıta değiştirmek gerekiyor.Bu konuda dilekçelerimiz. Dört yüz, beş yüz tane imza toplayıp verdim ama bir sonuç elde edemedim. ‘Odunpazarına otobüs var aktarmalı gidebilirsiniz’ şeklinde yazı geldi. Dolmuşlar dernek başkanına, valiliğe, büyükşehire dilekçe verdim. En büyük isteklerimizden bir tanesi bu... “ ifadelerini kullandı.

TRAFİK LAMBASI YERLEŞTİRİLMELİ
Bu bölgede bizim mahallemiz, Ömür ve Karabayır tarafı var. Karabayır bölgesinde insanlar karşıya geçerken sorun yaşanmasın diye kırmızı ışık sinyalizasyonu yaptıramadık. 2014’ten beri benim kanayan yaramdır. Orada ölümlü kazalar oldu. Dönüş yasağı yok, trafik köşeye bir yere duruyor. Orada dönenlerin hepsine ceza yazıyor. Ya oraya bir göbek koyulsun ya kırımızı ışık sistemi koyulsun istiyoruz.

KAPALI PAZAR KURULMALI
“Kapalı Pazar yeri ihtiyacımız var” diyen İhsan Çağlar yaşanan zorluklardan dert yanarak, “Pazar kurulan sokakta yağmurlu günlerde pazarcılar zor çalışıyor, zaman zaman Pazar kurulmuyor” dedi.

VATANDAŞIN TALEPLERİ
Muhtar Çağlar’ın mahalle sorunları ve taleplerinin ardından vatandaşın nabzını tuttu. Işık sisteminin olmamasından dolayı ölümlü kazaların yaşandığı yoldan yakınan halk, sokakların yapılması gerektiğini ve düzene ihtiyaç olduğunu söyledi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat