ÇİFTÇİNİN GÖZÜ TMO’DA

Gündem 11 Mayıs 2022 16:40
Videoyu Aç ÇİFTÇİNİN GÖZÜ TMO’DA
A
a

Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli, çiftçinin gözünün TMO tarafından verilecek ürün taban fiyatlarında olduğunu söyledi.

Her yıl Mayıs ayının ikinci haftasında fiyatların açıklandığını belirten Erdemli, “Bu yıl özellikle girdilerimizde yaşanan 4-5 kat artışlar göz önüne alınarak ithal buğday ve arpaya verilen fiyatın üzerine refah payının da eklenmesiyle bu yıl iyi bir fiyat açıklanmasını bekliyoruz. Bu yıl hububat ve bakliyata verilecek fiyat buğdayda en son ithal edilen ürün fiyatı 421 dolardı. En az buğday için 8 lira, arpa için de 7 TL’den aşağı olmamasını bekliyoruz. Gübre maliyetlerinin 4-5 kat arttığı bu yıl yeteri kadar insanlar gübre kullanamadığından dolayı verim geçen yıllara göre daha az olmasını bekliyoruz. İthal edilmesi gereken buğday ve arpa başta olmak üzere verilen fiyat üreticilerimizin beklentilerini bakliyatta da karşılamalı diye düşünüyorum” dedi.

YOL AYRIMINDAYIZ
Geçen yıl Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ekmeklik buğdaya alım fiyatı ton başına 2 bin 2501 lira olduğunu hatırlatan Erdemli, “Şimdiki borsa fiyatı 5 bin 500 ila 6 bin 300 arasında. Arpa için de aynı alım fiyatı ton başına bin 750 lira verilmişken bu sene piyasadaki fiyat 5 bin 500-6 bin lira civarında. Fakat ithal fiyatı buğdayın 421 dolar. Her şey 3 katına çıktı. Bizim ürünümüzün de ortalama alım fiyatının 3 kart artmasını bekliyoruz. TMO’nun açıklayacağı fiyat bu 3 kat rakamı göz önüne alınarak açıklanmasını istiyoruz. Biz üreticiler çok zor şartlarda, bir yıldır gözüne baktığımız ürünümüzün iyi bir fiyata alıcı bulmasını bekliyoruz. Bu üreticilerimiz için çok önemli. Hepimiz yol ayrımındayız. Ya üretime tamam ya da devam etmek şeklinde bir ayrımın ucundayız. Tarım Bakanlığı’nın gelir garantili üretim şeklinde bir çalışması olduğunu biliyoruz. Bu çalışmanın fiyat açısından da sonucunu görmek istiyoruz. Bu verilecek fiyat çiftçimiz için üretime devam şeklinde olmasını 4 gözle bekliyoruz. Biz Ziraat Odası olarak her yıl maliyet çıkarırız. Bu yılki rakamlar da bugünün şartlarıyla nakit yapıldığı takdirde arpa için 6 lira, buğday için 6,5 TL maliyet çıktı. Bunun üzerine kendi maliyetleri ve refah payı, kredi maliyetlerini de üzerine koyarak çıkan rakam 8 TL civarında. Buğday taban fiyatı bu şekilde olmalı. Arpa için de verilecek fiyatın da 7 TL’den aşağı olmamasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.  HM
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir