Europen 09 2022 Desktop

ÇİFTÇİNİN UMUDU BAHAR YAĞIŞLARI

Gündem 27 Şubat 2023 16:46
Videoyu Aç ÇİFTÇİNİN UMUDU BAHAR YAĞIŞLARI
A
a

Bu kış yağışların yetersiz olduğunu söyleyen Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Burhan Çelikoğlu, “Bahar yağışlarından bir umudumuz var. Eğer bahar yağışlarını iyi alamazsak hakikaten üretici için, tüketici için çok zor bir yıl olacak” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Burhan Çelikoğlu, bu yıl kış yağışlarının çok yetersiz olduğunu ifade etti. Çiftçinin umudunun bahar yağışlarını olduğuna dikkat çeken Çelikoğlu, “Kışın yağışlarımız çok az oldu. Beklenenin çok çok altında oldu. Normalde yıl ortalamalarının yüzde 52 altında bir yağış aldık bu sene. Bahar yağışlarından bir umudumuz var. Eğer bahar yağışlarını iyi alamazsak hakikaten üretici için, tüketici için çok zor bir yıl olacak. Yani dualarımız inşallah bahar yağışlarının iyi geçmesi. Topraklar suya doymadığı için kuyularımızda da problemler başladı. Barajımız boş. Şu anda yüzde 36, yüzde 37 seviyesinde Porsuk Barajı. Eskişehir suyunun kullanımı için gidiyor belli bir miktarı. Zaten yüzde 30’un altına düşerse barajdan su verilmeyeceği söyleniyor” diye konuştu.

AZ SU İSTEYEN ÜRÜNLER SEÇİLMELİ
Çiftçinin az su isteyen ürünlere yönelmesi gerektiğini söyleyen Çelikoğlu, “Maliyet yükseldiği zaman o da direkt olarak tüketiciye aks edecek. Aslında çiftçinin daha bilinçli olarak suyu az harcana ürünlere geçmesi gerekiyor. Ama suyu az harcayan ürüne geçtiğin zaman da maliyetler çok yüksek olduğu için çiftçi para kazanmıyor. Çiftçi bir yönden riske giriyor. Mesela mısır suyu çok seven bir ürün ama mısır da çiftçinin en çok para kazandığı ürünlerden birisi” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat