ÇİFTÇİYE HAKKINI BİZ TESLİM EDECEĞİZ

Gündem 16 Ağustos 2021 14:46
Videoyu Aç ÇİFTÇİYE HAKKINI BİZ TESLİM EDECEĞİZ
A
a

Eskişehir’in İnönü ilçesinde çiftçiler buğday ve arpa hasadı sonrası satış noktalarında kendilerini dinleyeme gelen CHP Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Dr. Jale Nur Süllü’ye dert yandı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Çiftçiler, “Çiftçiyi özel şirketlerin, tüccarın eline mahkum ettiler. Arpayı 2 bin 400 liradan sattık, buğdayı 2 bin 300 liradan alan yok. Ürettiklerimiz maliyeti karşılamıyor. Zor durumdayız. Çiftçinin elinden tutan yok” siteminde bulundu. CHP’li vekiller, “Çiftçi üretiyor, alın teri döküyor ama emeğinin karşılığını alamıyor. CHP iktidarında çiftçilerimize hakkını teslim edeceğiz, milli gelirden hak ettikleri payı vereceğiz” dedi. 

CHP’Lİ VEKİLLERDEN İNÖNÜ ÇIKARMASI
CHP’li Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ve Dr. Jale Nur Süllü İnönü’de yurttaşları dinledi. CHP İnönü İlçe Başkanlığı’na ziyaret eden Çakırözer ve Süllü, İlçe Başkanı Hüseyin Demirci ve parti emekçileriyle bir araya geldi. Çakırözer, Süllü ve İlçe Başkanlığı yöneticilerinden oluşan heyet ardından ilçedeki çiftçilerle buluştu, çiftçilerin talep ve sıkıntılarını dinledi. 

ÇİFTÇİNİN ELİNDEN TUTAN YOK
Arpa ve buğday hasadını gerçekleştiren İnönülü çiftçiler, emeklerinin karşılığını alamamaktan dert yanarken, maliyetleri bile karşılayamadıklarını söyledi. Çiftçiler, “Çiftçi gerçekten zor durumda. Kuraklık bizi çok etkilemedi ama gübre fiyatları, mazot fiyatları çok arttı. Sattığımız buğday, arpa maliyetleri karşılamıyor. Önceden 12, 13 bin dönüm buğday ekiyorduk. Şimdi 5 bin dönüm bile ekemiyoruz. Biz yetiştiriyoruz ama yurtdışından geliyor. Çiftçinin elinden tutan yok” dedi. 

ÖNCEDEN TRAKTÖR ALIRKEN, ŞİMDİ TAKSİT ÖDEYEMİYORUZ
Baba mesleği olan çiftçiliği devam ettiren İnönülü bir çiftçi ise,  “Babam vefat edince onun bıraktığı yerden biz devam edelim diye İstanbul’dan memleketime geri geldim. Üniversite zamanları babam 50-60 dönüm pancar ekerdi satardık peşin parayla traktör alırdık. Şimdi aynı miktarda pancara aldığımız traktörün taksitini ödeyemiyoruz” dedi. 

ÇİFTÇİNİN HAKKINI TESLİM EDECEĞİZ
Çiftçileri dinleyen Çakırözer ve Süllü, “Sivrihisar’da da, Çifteler’de de, Seyitgazi’de de çiftçilerimizin tek sorunu artan girdi maliyeti, hak edilen desteklerin verilmemesi. Çiftçimiz üretiyor ama maliyetlerini bile karşılayamıyor. Tarım Kanunu 21. maddede  ‘Milli gelirin en az yüzde 1’i oranında çiftçiye destek verilir’ diyor. 2006 yılından bu yana hiçbir zaman bu kanun maddesi tam uygulanmadı. Çiftçilerin milyarlarca lira alacağı var. CHP iktidarında çiftçinin hakkını teslim edeceğiz” diye konuştu. 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat